Axel


Skok najwyżej punktowany na zawodach, uznawany za najtrudniejszy. Jest też najbardziej charakterystyczny. Często słyszę od znajomych, że dla nich wszystkie skoki łyżwiarskie wyglądają tak samo. Axel jest chyba najbardziej rozpoznawalny nawet wśród laików ze względu na specyficzny najazd do tego skoku.

Wyskakuje się go do przodu z zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy. Zamach wykonuje się prawą nogą. Wyskok jest przodem, a lądowanie tyłem. Oznacza to, że pojedynczy axel ma 1,5 obrotu. Za jego twórcę uznawany jest Norweg Axel Paulsen, który oprócz łyżwiarstwa figurowego uprawiał również łyżwiarstwo szybkie.

Amatorzy, którzy podejmują się nauki axla mówią, że jest to skok psychologiczny. Trzeba przemóc strach, żeby go wyskoczyć. Niektórzy twierdzą, że jak sobie włączysz łyżwiarzy w zwolnionym tempie i się „napatrzysz”, jak oni skaczą axla, to potem będzie Ci łatwiej go wyskoczyć samemu 🙂 Trzeba najpierw ćwiczyć ten skok bez łyżew.

Jakie są Wasze doświadczenia z axlem i jakie macie rady dla osoby, która chce nauczyć się go skakać? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy tym skoku?

 

 

Zobacz też: Toe LoopSalchowRittbergerFlipLutz