Jak zmienia się Twoje ciało, gdy często jeździsz na łyżwach? 10


Czyli mięśnie, tatuaże, blizny i haluksy…

Kiedy zaczynasz regularnie uprawiać łyżwiarstwo figurowe na początku widzisz tylko pozytywne skutki. Szybkie postępy w nauce elementów, lepsze samopoczucie, ładniejsza sylwetka, pierwszy zarys mięśni tu i ówdzie 🙂 . To wszystko super, jednak przychodzi też moment, w którym ujawnia się ta ciemniejsza strona częstych treningów… 

(Uwaga: wpis zawiera drastyczne zdjęcia ran i tatuaży).
piruet stany na łyżwach_na tafli

Zanim zaczęłam moją przygodę z łyżwiarstwem figurowym raczej nie miałam dużo do czynienia ze sportem. Trochę biegałam i chodziłam na jogę, ale większość czasu raczej spędzałam z nosem w książkach. Studia filologiczne zobowiązują.

Gdy odkryłam smykałkę do jazdy na łyżwach, zaczęłam regularnie chodzić na lodowisko, a w lecie pojechałam na mój pierwszy letni obóz łyżwiarski do Sanoka. A tam ostre rozciąganie, tańce, trening wszechstronny i zajęcia imitacyjne. O wycisku na tafli nie wspomnę. Pamiętam, że przez pierwsze kilka dni obozu zakwasy nie pozwalały mi wstać z krzesła, przewrócić się w nocy z boku na bok, a po schodach wchodziłam jakoś bokiem przystając co chwilę na kolejnym schodku.

Jednak szybko przekonałam się, że ruch wyzwala pozytywną energię i radość, a endorfiny porządnie uzależniają. Sport stał się przyjemnością i od tamtej pory wszedł do mojej codzienności na stałe.

Wiadomo, że aby jak najlepiej radzić sobie na tafli, nie można ograniczać się tylko do treningów na lodzie. Trzeba pracować nad swoją kondycją również poza lodowiskiem. Niezbędne jest odpowiednie rozciągnięcie, wytrzymałość, taneczność, skoczność… Naprawdę jest nad czym się pocić. Zwłaszcza, jak się niewiele miało do czynienia ze sportem, kiedy było się dzieckiem.

Ostatnio zastanawiałam się, jak to jest, że w szkole nienawidziłam wf-u, a teraz jestem zapaloną pasjonatką sportu. Znajomi ze szkoły też się dziwią. Koleżanka napisała mi, że pamięta jak wyklinałyśmy pod nosem, kiedy nauczycielka kazała nam biegać po stadionie, a teraz widzi na facebooku, że biegam po 10-20 km dla przyjemności. Myślę, że lekcje wychowania fizycznego w szkole skutecznie odpychają i nie potrafią rozwinąć predyspozycji uczniów. Nie wiem, jak jest dzisiaj, ale zaa mooooich czasów 🙂 lekcje wf-u to był koszmar. Do siatkówki, koszykówki byłam za niska, w bieganiu za wolna. Szkoda tylko, że żaden ze wspaniałych wuefistów nie zauważył, że owszem może i nie biegałam szybko, ale zawsze byłam mega wytrzymała. Mogłam biec i biec i biec, ale w swoim tempie.

Prawda jest taka, że musi minąć czas i sami musimy w sobie odkryć to, w czym jesteśmy dobrzy i co daje nam radość. Bez przymusu, bez ocen, bez porównywania się do rówieśników. Szkoda tylko, że „na starość” to wszystko jest takie trudne…

Jak to mówi mój kolega: „jak się nie uprawiało sportów za łebka, to teraz się rzeźbi w gów…”. Nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało, częstsze kontuzje… Nie osiągnie się już też nie wiadomo jakich szczytów i nie pojedzie na olimpiadę, ale czy to takie ważne? Te wyniki?

„Ruch, ruch, ruch! A ludzkie ciało to najdoskonalszy pojazd, system mechanicznie doskonały. Lubię kręcić się, choćby nie miało to celu. Jak maleńki atom potrzebuję wiecznego ruchu. Życie chyba polega na tym entuzjastycznym drganiu, którego rytmy wystukuje maleńki w piersiach motorek. Jak w Biegunach Tokarczuk unikać postoju, z którego zrodzić się może zło.” Czerwiec 2012

Kiedy zaczynasz regularnie uprawiać łyżwiarstwo figurowe na początku widzisz tylko pozytywne skutki. Szybkie postępy w nauce elementów, lepsze samopoczucie, ładniejsza sylwetka, pierwszy zarys mięśni tu i ówdzie 🙂 . U mnie dodatkowo przez bieganie i za mało rozciągania – bardzo rozrosły się mięśnie czworogłowe uda, a od rurki – barki, bicki i tricki. To wszystko super, ale przychodzi moment, w którym ujawnia się ciemniejsza strona częstych treningów… Dopadają Cię przeciążenia, naciągnięcia, rozstępy…

Oprócz tego – stopy łyżwiarzy cierpią!

Bardzo cierpią! Moje są wiecznie uciśnięte i zamknięte w łyżwach, w rolkach czy w butach podczas biegania. Skutek: nieprzyjemne otarcia, bolesne odciski, przerośnięte kostki…

A zdarzają się też upadki.

Jednym z bardzo popularnych łyżwiarskich urazów jest rozcięcie brody.

20170319_140505

Doświadczyłam go niestety całkiem niedawno na własnej skórze. Nie sądziłam, że taka głęboka rana może powstać bez kontaktu z płozą czy nożem (o zgrozo!) tylko przez uderzenie o taflę lodu.

O tym, że akurat to miejsce bardzo często haratają sobie łyżwiarze, dowiedziałam się rozmawiając później ze znajomymi „po fachu”.

„A no ja też miałem 2 lata temu szytą brodę”.

„Moja córka też tak upadła na lodowisku.”

„Ja upadłam na rolkach na brodę, ale tylko zabezpieczyłam stripsami”.

A więc jak to się stało, że dołączyłam do łyżwiarzy z bliznami na brodach? 🙂

Niedziela, godzina 13:00 ćwiczę na ślizgawce program interpretacyjny na zawody do Krakowa, jadę sobie spokojnie przekładankę tyłem i… do tej pory nie wiem jak to się stało. Po prostu upadłam na twarz. Coś mi chrupnęło w szczęce. Ale pozbierałam się, przejechałam po zębach językiem. Czuję, że są całe. Myślę: spoko, nic się nie stało, jedziemy dalej. Ale widzę krew na tafli… Wytarłam ją rękawiczką, podjechałam do bandy, obróciłam sobie aparat w telefonie, żeby się przejrzeć i zobaczyć co się stało. Ok, rozcięłam brodę, ale co tak dużo tej krwi? Idę do toalety… Patrzę do lustra i prawie mdleję. „Boi się Pani krwi?” Padło potem pytanie w szpitalu. „Nie” – odpowiadam. „Mięsa na wierzchu”.

Jazda karetką do szpitala i tekst pielęgniarza „Ale nie rozumiem, jechała Pani tyłem i upadła do przodu? Pani na tych łyżwach to tak z przypadku?” – bezcenne. 2 szwy i przerwa w treningach. Pozostało mi teraz smarowanie blizny maścią… Będzie pamiątka na lata.

Ale zauważyłam, że zawsze jestem dumna z tych wszystkich śladów na ciele. Tak samo jak podczas treningów pole dance jestem dumna z siniaków. To w końcu dowód ciężkiej pracy, zahartowania, bólu, wytrwałości. Czy jestem świrem? 🙂

tatuaż figure skating

Tatuaż Ani

tatuaż łyżwami na plecach

Mój tatuaż zaraz po wykonaniu

Kolejne znaki na ciele łyżwiarzy to coraz częściej tatuaże. One dla odmiany nie są skutkiem intensywnych treningów łyżwiarskich czy dziełem przypadku (choć i tak się czasem zdarza 🙂 ) tylko naszym świadomym wyborem. Z miłości. Z pasji. Z pewności, że jest to coś, co zawsze będzie nam się podobać. Łyżwy, łyżwiarki, łyżwiarstwo figurowe.

Mój tatuaż zrobiłam sobie w październiku w Awangard Tattoo w Legnicy. Dziarał mnie Andrzej, którego mogę bardzo, bardzo polecić. Artysta, profesjonalista. 🙂 Najpierw ułożyłam moje łyżwy w ten sposób i zrobiłam im zdjęcie. On je wydrukował i odbił mi najpierw na plecach, a potem wziął igły, tusz i już. 🙂

Czy bolało? Bolało. Zwłaszcza na cienkiej skórze przy łopatkach. A najgorzej cieniowanie… Wibrowanie igły przenikało aż do kości. Jednak bardziej niż tatuowanie bolało mnie gojenie się ran. Przez kilka dni czułam się jakby ktoś mnie przeciągnął plecami po betonie.

A oto ćwiczenia, dzięki którym dosięgałam rękoma mojego tatuażu i mogłam smarować go sobie sama bepanthenem: 🙂

20161025_110131
20161025_110158

A Wy?

Jakie stygmaty na swoim ciele zawdzięczacie łyżwiarstwu figurowemu?

Processed with VSCO with b1 preset

Tatuaż Mai


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 komentarzy do “Jak zmienia się Twoje ciało, gdy często jeździsz na łyżwach?

 • Agnes

  Ja się właśnie tego boję.
  Mam 12 lat i chciałabym jeździć na łyżwach, ale naczytałam się o jakichś powykrzywianych kostkach i bólach w kolanie. Teraz się boję, tym bardziej, że musiałabym się uczyć sama, bo w mojej miejscowości raczej lekcji nie znajdę.
  Ogólnie czy to się często zdarza, czy tak tylko piszą jakieś przypadkowe osoby z internetu? Czy w ogóle coś takiego może dotyczyć osoby która jeździ amatorsko kilka godzin w tygodniu?

  • Karolka

   Niestety może być w tym trochę prawdy. Zaczęłam jeździć stosunkowo późno, bo w wieku 8 albo 9 lat, łyżwy nigdy nie były zniszczone i dobrze stabilizowały kostkę. Jeździłam tylko 3 lata, w ostatnim roku miałam zajęcia 2 razy w tygodniu i raz ślizgawka żeby samej poćwiczyć plus sporo ćwiczenia w domu, do skoków chciałam mocno wzmocnić nogi. Jakieś 3 lata później zaczęły przeskakiwać mi kolana, kilka lat później doszły problemy z kostkami – bardzo mocne krótkotrwałe bóle plus nieruchomość stawu, jakby skręcona, tylko na kilka minut i wracało do normy. (Żeby nie było inne sporty też w międzyczasie uprawiałam ale wyłącznie dla przyjemności, bez obciążania organizmu). Diagnoza lekarki w moim dorosłym już życiu – w stawach nie mam mazidła, stąd częste urazy, mój organizm jakby produkował za mało albo wcale. Żeby nie było że straszę, jasne – większości ludzi nic nie będzie ale trzeba uważać, nie wiadomo jak jest w naszym przypadku 😉

 • Dorota Palimeris

  W moim przypadku zmieniłabym tytuł :” Jak nie zmienia się moje ciało (na gorsze),gdy często jeżdżę na łyżwach”, Ruch i treningi pozwalają mi utrzymać wagę i figurę, minęły też problemy z dyskiem odkąd systematycznie ćwiczę i wzmacniam mięśnie kręgosłupa.Mobilizuję się do codziennych ćwiczeń, bo chcę jeździ. Lubię skakać dlatego potrzebuję sprawnego kręgosłupa i stawów, Ćwicząc, wzmacniam mięśnie ud i podniesienie się z pistoletu nie jest dla mnie problemem. Z myślą o dobrej prezencji, pamiętam o prawidłowej postawie, żeby siedzieć prosto, nie garbić się.Praca nad sobą w domu i na lodowisku wpływa na cały mój wygląd, ciało jest dobrze umięśnione, w miarę sprężyste i nic nie zwisa,Po prostu łyżwy mnie odmładzają, a przyznam się bez ogródek, że mam 58 lat. Pozdrawiam, Dorota.

 • Marianna

  U mnie niestety pozostaną blizny na kolanie. I też jechałam sobie o tak po prostu, tyle że akurat robiłam arabeskę, było kilka minut do końca tercji i chyba to wina roztargnienia. Ciężar ciała przeniósł mi się zbytnio do przodu i skończyłam w gipsie i z drutem w kolanie ;/ Najgorsze jest to, że już od prawie 3 miesięcy nie mogę ani jeździć, ani rozciągać się… Jak tu wytrzymać ;p Przyznam się, że nawet próbowałam wejść znowu na rolki w domu, ale z drutem się nie da jeździć ;/ no i później miałam psie kłaki w łożyskach..( najlepiej nie jeździć w domu gdy ma się kłaczastego zwierza ;p ).

  • Na tafli Autor wpisu

   Jaka biedna 🙁 strasznie współczuję Klaudia. A ten drut to wyjmą Ci niedługo z kolana? Jak długo jeszcze nie możesz się rozciągać? Mam nadzieję, że jeszcze trochę i wszystko wróci do normy.
   A o tych włosach w łożyskach to się przekonałam, jak jeździłam w snow white’ach po sali treningowej pole dance. Wtedy powkręcały mi się dłuugie ludzkie, nie od piesia. Trzeba by rozkręcić, przeczyścić w ogóle te łożyska i przełożyć mniej starte kółka na przód. Niedługo muszę też toestopy nowe kupić.

   • Marianna

    🙁 Drut będą mi wyjmować w majówkę (sic!); mam nadzieję, że będą dobre rokowania… Jeżeli o rozciąganie chodzi to nawet się nie pytałam lekarzy, ale teraz, mimo że już prawie 6 tygodni jestem bez gipsu to stać mnie jedynie na lekko upośledzone ;p pajacyki i trucht w miejscu, a to nadal wydaje mi się mało jak na rozgrzewkę przed szpagatowym rozciąganiem. Z resztą większości ćwiczeń po prostu nie dałabym rady zrobić bo noga zgina się tylko do prawie 90 stopni i pewnie lepiej już się nie zegnie z drutem ;/ Ale czasem sobie ćwiczę jakieś arabeski, przyjemnie jest poczuć znów rozciągnięcie w mięśniach, które z radością krzyczą „jeszcze raz!” 😀
    Co do łożysk, ja tam w ogóle nie mogę żadnych śrub okręcić, wysilam się jak mogę a to ani drgnie.. to oznaka, żeby popracować nad bickami jak tylko będę w stanie się rozgrzać 😉