Jazda na rolkach figurowych w Polsce zyskuje na popularności 1


monika szymanek szawracka instruktor jazdy na rolkach i łyżwach

Do tej pory mówiło się, że inline figure skating to wspaniała alternatywa dla łyżwiarzy figurowych. Gdy jak co roku za wcześnie, bezczelnie i niesprawiedliwie 🙂 zamykają nam lodowiska – trzeba sobie jakoś radzić. Snow White i Pic Skate stały się wspaniałą, ale i dość kosztowną szansą na przeniesienie wszystkich naszych kroków, skoków i piruetów na beton. Byle gładki.

Ostatnimi czasy jednak jazdą na rolkach figurowych zaczęły ekscytować się nie tylko osoby, które wcześniej zakochały się w łyżwiarstwie figurowym. Na buty łyżwiarskie z kółeczkami i toe stopem decydują się także ludzie zaczynający „od zera” lub wcześniej jeżdżący wyłącznie na „normalnych” rolkach.

Kółka bardziej przystępne niż płozy?

Jazda na rolkach wydaje się być bardziej dostępna dla ludu. Nie trzeba stać w kolejce i kupować biletów na zatłoczone ślizgawki o wyznaczonych godzinach czy marznąć na tafli. To jak z bieganiem. Zakładasz buty i biegasz kiedy chcesz i… no nie do końca gdzie chcesz. Do rolkowania figurowego najlepsze są gładkie powierzchnie bez łączeń, dziur, nierówności. Idealne są szkolne sale gimnastyczne.

Propagatorzy figurowej jazdy na rolkach
14 czerwca 2017 roku na stronie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich pojawiła się informacja o powołaniu komisji ds. jazdy figurowej. Powstanie komisji jest efektem nawiązanych już kilka miesięcy temu kontaktów oraz rosnącej popularności tej odmiany jazdy na rolkach i wrotkach w Polsce. Skład komisji:

Alina Demidowska-Świniarska  – Przewodnicząca – koordynacja prac komisji, promocja

Paulina Turkowska – Członek komisji – wytyczne sportowe, szkolenia, sędziowanie

Monika Jędrzejewska – Członek komisji – specjalista ds. rolkarstwa figurowego

Agnieszka Cybulska – Członek komisji – specjalista ds. wrotkarstwa figurowego

Krzysztof Milewski – Sekretarz

Agnieszka Cybulska prowadzi zajęcia z jazdy figurowej na rolkach w warszawskiej sekcji AZS. Treningi na łyżwach i rolkach uzupełnione są treningami imitacyjnymi na sali gimnastycznej. 
rewia warszawa
Paulina Turkowska wraz Janem Mościckim założyli Międzyszkolny Klub Sportowy Rewia Warszawa. Zrzesza on sympatyków rolkarstwa i wrotkarstwa figurowego oraz łyżwiarstwa figurowego. Zakupić i zasięgnąć rady dotyczącej sprzętu można również u tej pary 🙂 w warszawskim sklepie Spin. 

A rolki z płozą Pic Skate dostaniecie u Przemysława Domańskiego w sklepie Edge.

julia nosarzewska spin on rolls

Spin on Rolls

Monika Jędrzejewska prowadzi w Rumi szkółkę jazdy na rolkach Spin on Rolls, w której istnieje sekcja jazdy figurowej. Monika zdobyła 1 miejsce w zawodach I Trofeo Nacional / V Open Internacional de PAL w Hiszpańskim Las Rozas i  2 miejsce w międzynarodowych zawodach Inaugural Cork Open Inline Figure Skating Competition w Irlandii. Monika była jedyną reprezentantką Polski. W zawodach brały udział również kluby z Francji, Hiszpanii, Włoch oraz Irlandii. 

 

spin on rolls ice style
Jej 17-letnia podopieczna Julia Nosarzewska już za kilka dni weźmie udział w zawodach World Open & European Championship Inline Artistic 2017  w Dijon we Francji. Julia nigdy nie jeździła na łyżwach, w szkole Spin on Rolls stawiała pierwsze rolkarskie kroczki figurowe. Startuje w kategorii 4th divisions w kategorii Adult. Trzymamy kciuki!

W mediach społecznościowych i na kanałach Youtube z dnia na dzień robi się coraz głośniej o tej ciekawej dyscyplinie. A to za sprawą prawdziwych miłośników rolek figurowych i instruktorów jazdy. 

W czerwcu 2016 roku Ola Fryzowicz ze Szczecina i Klaudia Jakubowicz z Konina założyły na Facebooku grupę pod nazwą ROLKARZE FIGUROWI. Obecnie społeczność liczy 605 członków. Pojawiają się tam filmy, inspiracje, pytania o sprzęt i wykonanie wielu elementów.

rolkarze figurowi
Na Youtubie rekordy oglądalności bije kanał Oli Szejnogi, która pięknie i rzetelnie popularyzuje jazdę figurową na rolkach.  
Swoimi pięknymi zdjęciami na rolkach zachwyca również instruktorka jazdy na rolkach i łyżwach z Lublina – Monika Szymanek – Szawracka. 
inline figure skating rolki
nauka jazdy na łyżwach i rolkach Lublin
monika szymanek szawracka Lublin

Sesja zdjęciowa Moniki Szymanek-Szawrackiej instruktorki jazdy na łyżwach i rolkach z Lublina.

Filmiki z rozmaitymi elementami jazdy figurowej na rolkach cieszą oko na kanale Marty Pietkiewicz z Warszawy. Marta odpowiada na wiele pytań w komentarzach i zawsze służy pomocą również na grupie Rolkarze Figurowi na fb.
marta pietkiewicz rewia warszawa
Instruktaż wykonywania wielu figur znajdziecie też na kanale Walley Polska. Cyklicznie pojawiają się na nim tutoriale zawierające przydatne ćwiczenia i wskazówki od profesjonalnych instruktorów dotyczące jazdy na rolkach.
No i korzystając z okazji zapraszam też na swój kanał. Od czasu do czasu wrzucam coś ze swoich treningów 🙂 
W temacie jazdy figurowej na rolkach w Polsce coś się powoli rusza i liczę, że będzie dziać się jeszcze więcej. Zwołanie komisji ds. jazdy figurowej daje nadzieję na pojawienie się pierwszych w Polsce zawodów rolkarstwa figurowego. Już teraz Rewia Warszawa organizuje weekendowe warsztaty na torze Stegny ucząc dzieci i dorosłych rozmaitych figur, kroków i ewolucji na rolkach figurowych. Zainteresowanie tą dyscypliną wzrasta każdego dnia. 🙂 Co z miejscem do jazdy? Parkingi, place, garaże podziemne i wciąż dość trudno dostępne na wynajem szkolne sale gimnastyczne. W każdym mieście znajdzie się kilka boisk czy innych miejsc przyjaznych dla kółek rolek figurowych.

Wrocław tutaj.

Wszystko fajnie, ale dla mnie rolki wciąż są tylko marną namiastką łyżwiarstwa. Brak tego pędu, lekkości, dynamiki. Beton jednak daje się we znaki. A jak jest u Was? 

Poniżej możecie popodziwiać zdjęcia na rolkach figurowych. Niektóre z nich brały udział w konkursie organizowanym niedawno na fanpage’u Na tafli. Zwycięzcy już w tym tygodniu powinni otrzymać pocztą wygrane koszulki. 🙂 Gratulacje!

na tafli rolki figurowe
snow white rolki figurowe
rolki figurowe na tafli
18954726_1351193031637782_2905594979168376853_o
19073100_439368756434978_1605340858_o
19059360_1529495957094560_4132055015804697160_n
rolki figurowe konin
rolki figurowe alina jerzy
19055055_1355774407875883_6045683961115956237_o
18891671_1442385015804493_8651293446329226686_o
rolki figurowe na tafli
KRA_6358

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Jazda na rolkach figurowych w Polsce zyskuje na popularności