Łyżwiarska moda – czy coś takiego istnieje? 2


Na podstawie jakich kryteriów łyżwiarze dobierają kreacje do swoich programów i czy można już mówić o istnieniu swoistej mody łyżwiarskiej? Czy amatorzy mają dziś odwagę nawiązywać strojami do łyżwiarzy wyczynowych? Opowiada Na tafli stylistka mody – Lucyna Sobieszek.


zielona kreacja

Czy stroje łyżwiarskie podlegają jakimś trendom, wpływom, regułom? Z pewnością tak! Występ na zawodach – kiedy jedna osoba ma skupić na sobie uwagę widzów, niewielka postać na dużej tafli lodu, wymaga szczególnej oprawy.

Jak dobrać strój na zawody?

Stroje przygotowywane na występy często błyszczą i mają intensywne kolory. Ale oprócz tego ważny jest też wiek zawodnika, charakter muzyki, do której ułożony jest program i konkurencja, w której zawodnik występuje.

I tak np. dzieci rzadko ubieramy w czarne sukieneczki, a do muzyki folklorystycznej strój powinien zawierać elementy stroju ludowego. Szczególną kategorią jest, rozwijający się intensywnie w ostatnich latach, ruch łyżwiarstwa amatorskiego.

Nieśmiałe początki

W Polsce pierwsze zawody amatorskie odbyły się w Łodzi w marcu 2010 roku. To zaledwie 5 lat temu! Początkowo amatorzy bardzo nieśmiało wkraczali na taflę. Wyrażało się to również w tym, co mieli na sobie 🙂 Często były to ciuszki po prostu wyciągnięte z szafy i zaadaptowane do występu. Amatorzy jakby nie mieli odwagi nawiązywać swoimi strojami do łyżwiarzy wyczynowych. Jak już wspomniałam, ruch amatorski rozwija się bardzo szybko, coraz więcej dorosłych fanatyków łyżwiarstwa ma odwagę wystąpić przed publicznością. Co więcej, nasi amatorzy jeżdżą na zawody międzynarodowe i odnoszą tam sukcesy! Wymaga to oczywiście strojów bardziej profesjonalnych. Coraz częściej amatorzy swoim wyglądem niczym nie różnią się od zawodników wyczynowych. Wiadomo, dorośli zawodnicy – amatorzy nie zawsze mają tak filigranowe sylwetki jak młodzi zawodnicy wyczynowi, więc stroje są tak zaprojektowane, żeby wyglądało to zgrabnie i estetycznie. Sukienki starszych zawodniczek zwykle są nieco dłuższe, kolory przeważnie nie tak krzykliwe.
pink panter

W ‚interpretacji’ wszystkie chwyty dozwolone!

Wyjątek stanowi konkurencja programów interpretacyjnych. Tam właściwie wszystko jest możliwe! Ze względu na to, że priorytetem jest interpretacja muzyki, strój musi być spójny z tym założeniem. Na własnym przykładzie mogę pokazać stroje do programów interpretacyjnych inspirowane muzyką: „Różowa Pantera”, program „afrykański”, „Shrek”. A co w tym wszystkim jest najważniejsze? Żeby strój łyżwiarza – amatora był tym, w czym dobrze i pewnie się czuje, bo stres związany z występem jest już wystarczający, nie można pogłębiać go nieodpowiednim ubraniem 🙂

African

*Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Lucyny Sobieszek.


 

źródło: http://www.lucystyle.pl

Z ołówkiem i igłą w ręku spędzałam czas od dzieciństwa. Już w szkole samodzielnie szyłam dla siebie ubrania . Efekty nie wydają się dziś tak imponujące, jak wydawały mi się wtedy – ale byłam zadowolona ze swojej indywidualności. Z czasem moja pasja zaczęła dojrzewać razem ze mną i nagle poszerzyło się grono osób zainteresowanych moimi projektami. Zaczęłam komponować stylizacje dla rodziny i znajomych. Konsekwentnie stawałam przed kolejnymi wyzwaniami. Szyłam suknie na turnieje taneczne i zawody w łyżwiarstwie figurowym, które na szczyty wyniosły moją wyobraźnię. Dobieranie ubrań i komponowanie różnych stylizacji od zawsze sprawiało mi ogromną radość. Pasja jest najlepszą motywacją do pracy!

 Lucyna Sobieszek – osobista stylistka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarzy do “Łyżwiarska moda – czy coś takiego istnieje?

  • Na tafli Autor wpisu

    A co według Was najlepiej prezentuje się na lodzie? Wchodząc do sklepu często odruchowo rozglądam się za czymś co nadawałoby się na łyżwy. Nie tylko na zawody, ale także na treningi 🙂 Uwielbiam błękitne sukienki z dużą ilości cekinów lub błyszczących elementów. Spódniczki – tylko takie, które przy piruetach pięknie się kręcą 🙂 Body- z siateczką na plecach lub dekolcie… No i elastyczne materiały, aby nie krępowały ruchów.