Mały sukces migowy

No to stało się, pomysł, aby przenieść język migowy na ulice Wrocławia został wcielony w życie!

Myślałam, że się nie uda, bo zrodził się w mojej głowie dopiero w czwartek i obawiałam się, że nikt nie przyjdzie, jednak dzięki Karolinie, której udało się dodzwonić do konfesjonału (!) i uprzejmości księdza, który w kościele na Piasku ogłosił po mszy dla Głuchych  akcję „Migać każdy może” przyszło sporo osób z Duszpasterstwa. Była też nasza wykładowczyni i solenizantka Ela z rodziną oraz Asia i Magda, które razem ze mną robiły kursy języka migowego w Towarzystwie GEST. W piątek rozesłałam informację prasową o tym małym wydarzeniu do rozgłośni radiowych i telewizji. Dopiero dziś rano zadzwoniła do mnie dziennikarka z TVP Wrocław z chęcią przeprowadzenia wywiadu z osobą głuchą w obecności tłumacza, najlepiej u niej w domu, aby pokazać jeden dzień z jej życia, ale też zachęcić ludzi do nauki języka migowego. Jednak to wszystko zbyt szybko i za późno, tak więc nie udało się nam zorganizować takiego spotkania. Nic straconego! Dziennikarka Anna Piskorowska ze swoim niezawodnym kamerzystą przyjechali już w kilkanaście minut po umówionej godzinie 12. pod Galerię Dominikańską i tam przeprowadzili kilka wywiadów, starając się także z pomocą głuchych (tu szczególne podziękowania dla pani Renaty:) ) nauczyć kilku znaków migowych. Staliśmy w kręgu porozumiewając się bez słów, wzbudzając ciekawość przechodniów, a o to przecież chodziło. Już dziś dostałam kilka zapytań o miejsce i cenę kursów języka migowego, więc uważam to za mały migowy sukces.

Kursy języka migowego we Wrocławiu organizowane są przez:

  • Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST (szczegóły na stronie: migam.pl)
  • Polski Związek Głuchych przy ul. Braniborskiej  (więcej na stronie – > link )
  • Uniwersytet Wrocławski (zespół lektorski kierowany przez panią Justynę Kowal) w roku akademickim 2012/2013 (szczegóły będą dostępne na stronie, która dopiero powstaje -> pjm.uni.wroc.pl, więc na razie zamieszczam ogłoszenie o lektoracie w pliku pdf – > Lektoraty PJM – ogłoszenie – r.akad. 2012-13 (grupy A0 i A1)

Materiał z akcji „Migać każdy może” będzie można zobaczyć najprawdopodobniej w faktach o 18.30 i 20.00 na TVP Wrocław lub można go obejrzeć pod adresem:  http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty-/wideo/30092012-g1830/8669768

Dziewczyny dziękuję Wam za wszelką pomoc i mam ogromną nadzieję, że dzisiejsza akcja zapoczątkuje cykliczne migające spotkania na ulicach Wrocławia, które zachęcą ludzi do nauki języka migowego!

Głuchy to osoba, która żyje razem z nami i którą możemy spotkać na ulicy, w sklepie czy tramwaju.
UCZMY SIĘ MIGAĆ, BO GŁUCHY NIE NAUCZY SIĘ SŁYSZEĆ.

Echa akcji również na stronie duszpasterstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy “Mały sukces migowy”