Rekordy Guinessa w łyżwiarstwie figurowym


Zobacz 10 najbardziej spektakularnych rekordow

 z dziedziny łyzwiarstwa figurowego

Często słyszy się o biciu rekordów Guinessa w najdziwniejszych dziedzinach. Najdłużej trwająca czkawka, największa cebula, największa ilość osób z hula-hoop, najdłuższy kontakt ze śniegiem (!). (Autentyk: niejaki Jin Songhao popijając piwo siedział w zaspie dokładnie przez 46 minut i 7 sekund !)  

A co z naszym ukochanym sportem? Czy ktoś starał się bić jakieś rekordy w łyżwiarstwie figurowym? Kto próbował, gdzie i czego? Najszybsze obroty w piruecie? Najwięcej potrójnych axli? Najdłuższa kariera sportowa? Tak !

Sami zobaczcie…

Oto 10 łyżwiarskich rekordów świata:

source: Ryosuke Yagi @ flickr

source: Ryosuke Yagi @ flickr

1. Najdłuzszy axel

Najdłuższego Axla wyskoczył brytyjski łyżwiarz figurowy Robert Cousins w 1983 roku. Wylądował go 5,81 metra dalej! Ciekawe jaka była wysokość tego skoku…

Robin-Cousins

 source: www.dailyrecord.co.uk

2. Najwieksze lodowisko swiata

Biuro rekordów podaje, że największe lodowisko znajduje się w Rosji, w miejscowości Niżny Nowogród, a jego powierzchnia wynosi 12 600 m². Przypuszczam, że chodzi tu o lodowisko sztuczne. Ponieważ na tej samej stronie (biurorekordow.pl) podaje się równocześnie, że najdłuższe i największe naturalne lodowiska na świecie znajdują się Kanadzie.

Kanał Rideau łączący stolicę Kanady Ottawę z miastem Kingston nad jeziorem Ontario tytułuje się największym lodowiskiem powstałym w naturalnym zbiorniku wodnym. Ciekawostką jest, że kanał ten zbudowano na wypadek wojny ze Stanami Zjednoczonymi i został on otwarty 1832 roku.

Przestrzeń, po której można śmigać na łyżwach to 7,8 kilometra ! To jak mniej więcej 90 boisk do hokeja! Po dwóch stronach kanału Rideau znajdują się rozmaite budki z pamiątkami, przekąskami oraz wypożyczalnie łyżew. Wstęp na to lodowisko jest całkowicie bezpłatny i Kandyjczycy, aby nie stać w korkach – jeżdżą na łyżwach do pracy. Raj !!!

Winnipeg z kolei poszczycić się może najdłuższym lodowiskiem świata. W celu pobicia tego rekordu władze miaste postanowiły tymczasowo połączyć ze sobą dwie rzeki : Assiniboine oraz Red River, które razem zbiegają się w historycznym porcie The Forks (założonym podobno 6 tysięcy lat temu przez Aborygenów). Łączna długość lodowiska wynosi 8,5 kilometra.

najwieksze-naturalne-lodowisko-ottawa
Skating_on_the_Rideau_canal_in_Ottawa

3. Najdłuzsza kariera profesjonalnego łyzwiarza

63 lata! Richard Dwyer, rozpoczął swoją karierę łyżwiarską w 1950 roku, miał wtedy 14 lat. Nieprzerwanie występując w licznych show na lodzie w towarzystwie pięknych łyżwiarek czuje się znakomicie.

„You know, people say to me, “You have been here forever, how do you feel?” And, I would say that it’s just an honor to still be here and skate”

Cytat pochodzi z wywiadu z Richardem Dwyerem.

Dwyer_Richard_HG8M0528-a_span7

source: www.ifsmagazine.com

4. Najwiecej potrojnych axli

Największą ilość potrójnych axli podczas jednych zawodów.

Rekordzistką jest Mao Asada, która skoczyła bez upadku trzy potrójne axle. Jeden w programie krótkim i dwa w programie dowolnym.

Rekord ten Japonka pobiła podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku (zdobyła wówczas srebrny medal).

5755439068_d42512e271_z

fot:YU CHIH-WEI @ flickr

5. Najwiecej obrotow na lyzwach

Wykonała ich aż 105 Lucinda Ruh, łyżwiarka ze Szwajcarii znana ze swojego niesamowitego rozciągnięcia, nazywana też często królową piruetów.

3 kwietnia 2003 roku na lodowisku Chelsea Piers Sky Rink w Nowym Jorku zakręciła piruet na jednej nodze i obróciła się 105 razy. Niemalże podwoiła poprzedni rekord brytyjskiego łyżwiarza Neila Wilsona (który wykonał zaledwie 60 obrotów).

10915634934_0563431748_z

fot:John Nefastis @ flickr

6. Najszybsze obroty na lyzwach

Najszybszy piruet ( wykonując aż 308 obrotów na minutę) zakręciła w 2006 roku Natalia Kanounnikova jednak Olivia Rybicka-Olivier pobiła ten rekord w styczniu 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wykonała 342 obroty w ciągu minuty i tym samym pokonała Kanounnikovą.

Rekord Guinessa na Stadionie Narodowym>>

16108445_8c12eb3b34_z

fot: zizzybaloobah@ flickr

7. Najdluzsze salto w tyl na lyzwach figurowych

Rekord ten również należy do Roberta Cousinsa (5,48 metra). Pobił go w tym samym roku, w którym wyskoczył najdłuższego axla (16 listopada 1983).

No właśnie pobił czy ustanowił? Nie ma informacji czy ktokolwiek podjął się wcześniej takiego wyczynu na łyżwach figurowych, ani czy później próbowano wylądować dalej.

6449220763_dc01fdfac6_z

fot: Lou Murrey @ flickr

8. Najdłuzsze nieprzerwane pasmo zwyciestw podczas Olimpiady Zimowej

Rosja!

…wygrywała złoty medal na każdych igrzyskach w latach 1964-2006!

Czyli 42 razy z rzędu…

12533190104_46bccd7ea5_z

fot: queen yuna @ flickr (AP Photo/Ivan Sekretarev)

9. Najwyzszy wynik dla solisty

Patrick Chan – 295,27 punktów,

 

2013 rok, Paryż, Grand Prix Trophee Eric Bompard. Chan uzyskał 98,52 punkty za program krótki i 196,75 za program dowolny. Ten fenomenalny wynik jest najlepszym w historii tej konkurencji!

więcej o GP i sukcesie Patricka Chana>>

aktualizacjaw sobotę 28 listopada 2015 roku podczas zawodów NHK Trophy, Yuzuru Hanyu ustanowił nowy rekord. Za swój program otrzymał łączną ocenę 322,40 pkt.
5122441821_5ee0f46c3c_z

fot: queen yuna @ flickr 

Figure Skating / 2009 Festa On Ice

10. Najwyzszy wynik dla pary lyzwiarskiej

237,71 punktów łącznie uzyskała rosyjska para Tatiana Volosozhar i Maxim Trankov

Podczas zawodów Skate America (18-20 października 2013 roku) za program krótki zdobyli 83,05 punkta, a ich rewelacyjny program dowolny sędziowie ocenili na 154,66 punkty.

2011_World_Championships_Tatiana_VOLOSOZHAR_Maxim_TRANKOV_Podium

A moze by tak zbiorowy piruet?

A może by zakręcić jakiś zbiorowy piruet w Warszawie, Łodzi, Toruniu…? I pobić rekord na jak największą liczbę łyżwiarzy figurowych kręcących w tym samym czasie piruet stany na jednym lodowisku? To by było coś. Jednak chyba byłoby to dość niebezpieczne przedsięwzięcie… ale wykonalne. 🙂

Biuro rekordów podaje całą procedurę zgłoszenia się do bicia rekordu Guinessa. Zapewniają sędziów i wysyłkę wszystkich potrzebnych dokumentów…

„Być może chciałbyś, aby na twoje wydarzenie przyjechał sędzia – tym także się dla Ciebie zajmiemy. Obecność arbitra na wydarzeniu doda rangi Twojemu przedsięwzięciu. Sędzia, jako osoba medialna, chętnie porozmawia z dziennikarzami, a zgromadzonej publiczności przybliży parę słów o wybranej kategorii. Najważniejszą jednak zaletą płynącą z obecności arbitra na imprezie jest momentalne zatwierdzenie nowego wyniku i wręczenie certyfikatu na miejscu, bez konieczności gromadzenia, wysyłania, a następnie długiego oczekiwania na rozpatrzenie materiałów dowodowych.”

Pachnie komerchą, ale jeśli miałby być jakiś sposób na wypromowanie łyżwiarstwa figurowego w Polsce to czemu nie? 🙂

A więcej rekordów z innych dziedzin znajdziesz na stronie: http://biurorekordow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *