Eksperyment z „Gronem pewniaków”

pewnosc-siebie

Jak zbudować wizerunek osoby pewnej siebie i zdecydowanej ?

Eksperyment z „Gronem pewniaków”
Wyobraź sobie, że masz za zadanie wyłonić z tłumu rozmawiających ze sobą ludzi, zupełnie ci nieznanych, tylko te osoby, które uznasz za pewne siebie. Rozluźniona postawa, opanowana mimika twarzy, gesty, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, entuzjazm i energiczne wypowiadanie swojego zdania – to prawdopodobnie cechy, które przyciągną twoją uwagę i przesądzą o zaklasyfikowaniu kogoś, kto się nimi wyróżnia, do osób zdecydowanych i pewnych siebie. I słusznie! Takie osoby, nie bez przyczyny, można nazwać gronem szczęśliwców. Z badań socjologicznych wynika, że pewniacy konsekwentnie dążą do celu bez względu na przeciwności losu, co sprawia, że odważnie spełniają swoje marzenia, nie boją się podejmować ryzyka, by osiągnąć upragnione cele, przyciągają do siebie szczęście oraz odnoszą sukcesy na polu zawodowym i prywatnym.

Czemu niektórzy ludzie nie są pewni siebie? Czy da się tę pewność w sobie obudzić?

U podstaw braku pewności siebie zawsze leży lęk. Jeśli kiedykolwiek zdarzało ci się odczuwać stres w banalnych, codziennych sytuacjach, takich jak poznanie nowej osoby czy rozmowa z przełożonym, może to oznaczać, że nie czujesz się zbyt pewnie w kontaktach z ludźmi.

W większości przypadków niepokój, który odczuwasz jest jednak zupełnie nieuzasadniony. Podobno, pewność siebie można w sobie wywołać, tak jak emocje. Oznacza to, że jesteś w stanie, w danej chwili, poczuć się pewny siebie, tak jak czujesz się wzburzony czy też radosny. Jak to osiągnąć?

Relacja ja-ja

Zacznijmy od najistotniejszej kwestii, jaką jest akceptacja samego siebie. Niestety bez tego, jak to mówią, ani rusz.

Zbierz w myślach wszystkie swoje wady i pomyśl, że przecież każdy jakieś ma. Toleruj je lub staraj się nad nimi pracować, ale nie pozwól by ich istnienie cię przygnębiało. Te cechy są częścią ciebie. Gdy tylko zechcesz, możesz dążyć do ukształtowania ich na swoją korzyść.
Pomyśl o czymś w czym jesteś naprawdę dobry lub o sytuacjach, w których czujesz się komfortowo. Może to być myśl o twoich zainteresowaniach, osiągnięciach. Podnieść twoją samoocenę, pomoże wspomnienie twoich sukcesów, ale także przyjaciół, którzy cię wspierają.

Kiedy już wytworzysz solidną bazę takich miłych myśli, nie zapomnij dołożyć do niej faktu, że właśnie czytasz ten artykuł, co oznacza, że już jesteś zmotywowany do rozwoju i pracy nad swoją osobowością, a to się ceni!

Życie filmem, Ty reżyserem

Krok numer dwa: ani na chwilę nie pozwól, aby zawładnęła tobą myśl „a co ludzie powiedzą”? Przez zadręczanie się reakcją otoczenia, niejednokrotnie traci się energię do odważnego i konsekwentnego działania, które przecież jest nieodzownym warunkiem do realizacji twoich marzeń. Nie możesz dopuścić, aby opinie innych determinowały twoje zachowanie. Jeśli wiesz, że sam chcesz decydować o tym, co robisz – trzymaj się trafnej metafory życia jako filmu i ciebie jako reżysera, a co najlepsze: głównego aktora! Jeśli zdobędziesz się na w odważne, a gdy trzeba nieustępliwe działanie, wzbudzisz szacunek wśród ludzi, którzy cię otaczają. Pokażesz, że jesteś pewien tego, co robisz i należy ci się respekt.

Trening pewności

Specjaliści w dziedzinie rozwoju osobistego są zdania, że pewność siebie można wypracować. Paul McKenna autor książki „Grunt to pewność siebie” podaje nawet sprawdzone ćwiczenia, których wykonywanie pozwoli wydobyć z człowieka zdecydowanie i pewność. Wśród nich znajduje się między innymi trening przed lustrem, podczas którego starasz się spojrzeć na siebie oczami osoby, która cię kocha oraz ćwiczenie sposobu chodzenia z wysoko uniesioną głową, wzrokiem skierowanym na wprost i wolniej, niż zwykle.

Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, po niedługim czasie wzrost pewności siebie stanie się bardziej odczuwalny. Pamiętaj tylko, że to ty decydujesz, jakim człowiekiem chcesz być.

Źródła:
1) Paul McKenna, Grunt to pewność siebie, Warszawa 2005.
2) michalpasterski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *