Sukcesy Teamu Le Soleil

torun

Powstała w 2007 roku w klubie łyżwiarskim Axel Toruń, liczy 40 zawodniczek w trzech kategoriach wiekowych. Drużyna łyżwiarstwa synchronicznego „Le Soleil” trenuje pod okiem Karoliny Dąbrowskiej-Pawlonki i bierze udział m.in. w zawodach w Berlinie, Salzburgu, a ostatnio również w niemieckim mieście Neuss, na których zajęła 3. miejsce! 7 marca wezmą udział w Mistrzostwach Polski w Toruniu. Zanim jednak o sukcesach toruńskich łyżwiarek – trochę o historii samej dyscypliny:

Od precyzji do synchronu, od The Rockettes do The Hockettes!

źródło: www.hockettes.com
źródło: www.hockettes.com

Pierwszy zespół łyżwiarstwa synchronicznego założył niejaki Richard Porter w roku 1956. Grupa łyżwiarska zapewniała wówczas widzom rozrywkę w czasie przerw meczów rozgrywanych przed drużynę hokejową Uniwersytetu w Michigan. Na początku ta odmiana łyżwiarstwa była nazywana precyzyjną jazdą na łyżwach, dopiero po jakimś czasie zyskała ona miano jazdy synchronicznej. Pierwsze wystąpienia łyżwiarek przywodziły na myśl pokazy tańca słynnej grupy tanecznej The Rockettes. Tancerki z The Rockettes słynęły z bardzo długich nóg, a wręcz legendarnym stał się tak zwany eye-high kick routine. Był to układ taneczny, który dziewczęta wykonywały na zakończenie każdego show. Polegał na bardzo wysokim rytmicznym unoszeniu nóg przez gibkie tancerki, tak aby stopy każdej z nich tworzyły idealną równą linię poziomą. Nie mylić z kankanem! Ich styl był mieszanką tańca współczesnego i klasycznego baletu, jednak kobiety rozpaczliwie pragnące dostać się do The Rockettes musiały wykazać się podczas nowojorskich castingów znajomością kilku gatunków tańca m.in. baletu, jazzu i tańca nowoczesnego. Łyżwiarki wprawdzie też są bardzo rozciągnięte :-), ale aby dołączyć do drużyny łyżwiarstwa synchronicznego oprócz dobrej kondycji fizycznej należałoby się raczej wykazać wysokimi umiejętnościami łyżwiarskimi z dużym naciskiem na kroczki i zmiany krawędzi.

źródło: nypost.com
źródło: nypost.com

Nazwa pierwszej grupy łyżwiarskiej The Hockettes powstała więc przypuszczalnie z połączenia słowa hockey i The Rockettes, a Portera szybko okrzyknięto ojcem łyżwiarstwa synchronicznego. W ciągu lat siedemdziesiątych zainteresowanie tym sportem znacznie wzrosło. Okazała się ona być niezwykle widowiskowa i przyciągała na trybuny rzesze miłośników łyżwiarskich pokazów. Z sezonu na sezon powstawało coraz więcej zespołów tworzących kreatywne i innowacyjne ewolucje na tafli. Znacznie urosły w siłę podstawowe umiejętności jazdy na łyżwach, wykonywano nowe i bardziej wyrafinowane, zwinne manewry z większej prędkości. Z uwagi na duże zainteresowanie łyżwiarstwem synchronicznym w Ameryce Północnej, w marcu 1976 odbył się pierwszy oficjalny międzynarodowy konkurs w tej dyscyplinie między kanadyjskim i amerykańskim zespołem z Michigan. Wraz z internacjonalizacją tego sportu znacznie wzrósł nacisk na ulepszanie szybkości jazdy i umiejętności łyżwiarskich. Doskonalono elementy takie jak: skoki, spirale, piruety i podnoszenia, które nie były początkowo dozwolone na zawodach.

Synchron współcześnie

team LS1Dziś w łyżwiarstwie synchronicznym występuje bardzo mało spiral, piruetów i skoków (są one raczej sporadycznie wykonywane przez część drużyny w tzw. izolacji). Kluczowymi elementami są za to kroki i przejścia. Formacje synchroniczne skupiają się także na tzw. kołach, liniach, blokach, młynach i intersekcjach. Formacja synchroniczna liczy 16, 12 lub 8 zawodniczek wykonujących na lodzie skrupulatnie przygotowany wcześniej układ taneczny. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Synchronicznym miały miejsce w 2000 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich jest ono jak dotąd wyłącznie dyscypliną pokazową, jednak oczekuje się włączenia tej konkurencji w poczet dyscyplin olimpijskich.

Team Le Soleil

berlin cup 20158 lat temu w klubie MKS Axel Toruń powstała drużyna łyżwiarstwa synchronicznego „Le Soleil”. Trenuje w niej 40 zawodniczek w kategorii wiekowej: Juvenil, Novice i Mix Age. Dziewczyny mają od 7 do 22 lat. Zdobywają puchary zarówno na zawodach krajowych jak i zagranicznych. Trenerką teamu jest Karolina Dąbrowska-Pawlonka i Natalia Rutkowska. Dziewczyny solidnie trenują przed każdym pokazem. Na początku stycznia poprawiały swoje programy i umiejętności łyżwiarskie pod okiem trenerki Jenni Rahko z Finlandii.

Na zawodach Cup of Berlin 2015, które odbywały się od 9 do 11 stycznia dziewczyny z Team Le Soleil Novice zdobyły złoty medal.

Jesteśmy bardzo dumne z naszego złotego medalu. Program został wykonany bardzo równo, większość planowanych poziomów została zaliczona. Przywiozłyśmy do Torunia moc niezapomnianych emocji, dużo energii do dalszej pracy i cenne doświadczenie.

 Dwa tygodnie później młode łyżwiarki po raz kolejny sięgnęły po złoty medal! Tym razem za swój czysto przejechany program podczas zawodów MozartCup 2015  w Salzburgu.

 TLSPucharW kategorii Mixed Age grupa zajęła 7 lokatę. Zawodniczki wprawdzie pojechały bardzo dobry i dość dynamiczny program, który przypadł do gustu zarówno sędziom jak i publiczności jednak nie udało im się zaliczyć kilku zaplanowanych poziomów, przez co straciły około 5 punktów. Zawodniczki jednak zdecydowanie poprawiły swój przejazd 14 lutego w Neuss podczas zawodów NRW Trophy.

Zawody NRW Trophy okazały się dla nas najlepszymi zawodami w tym sezonie!! Jednocześnie uzyskałyśmy jeden z lepszych wyników, tym samym ukończyłyśmy konkurencję na 3 miejscu!! Dziękujemy za liczne kibicowanie, pomoc w przygotowaniach oraz za każde wsparcie naszych trenerów! Teraz niestety czas wracać do pracy, ponieważ już za dwa tygodnie walczymy o najwyższe miejsce na Mistrzostwach Polski w Toruniu!

Jazda na łyżwach w pojedynkę to już nie lada na wyzwanie, a co kiedy trzeba wspólnie, równo i czysto wykonać wszystkie zaplanowane elementy? Fenomen… zwłaszcza, że poziom umiejętności grupy chyba nigdy nie jest idealnie równy. Zgranie, zaufanie, ciężka praca, dobry trener – to chyba dobry przepis na pomyślną współpracę i gwarancję sukcesu wypracowanego w synchronicznej jeździe na łyżwach. Ramię w ramię …

team LS

Ogromne gratulacje, ściskamy mocno kciuki za występ w Mistrzostwach Polski, który odbędzie się już 7 marca 2015 w Toruniu! Powodzenia!


 

Strona klubu: kliknij tu.

Fanpage: zobacz tutaj.

Występy:

 Le Soleil – POL – Swiss Cup 2013

3 Klasa Juvenile Le Soleil Juvenile MKS Axel Torun Gdansk 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *