Tajemnice lodowiska Glaciarum

Lodowisko Glaciarum

Czy wiecie, jak wygląda proces mrożenia lodowiska? Ostatnio zastanawiałam się po co te wszystkie rurki na betonie i kto to tak naprawdę wymyślił?

Okazuje się, że pierwszym na świecie mechanicznie mrożonym lodowiskiem było Glaciarum w Australii.

Otwarte zostało 8 czerwca 1844 roku.

To właśnie tam po raz pierwszy zastosowano proces mrożenia tafli, z którego korzystały później wszystkie obiekty!

Odkrył go wynalazca John Gamgee (1831-1894) podczas próby opracowania metody, która zamrażałaby mięso na import z Australii i Nowej Zelandii. Opatentował go w 1870 roku.

źródło: State Library of South Australia at flickr. Skaters in fancy dress at the Glaciarium in Hindley Street, 1905.
8552979675_483aaf04bd_z

Rurki mrożące

Lodowisko znajdowało się na betonowej powierzchni pokrytej dodatkowo warstwami ziemi, włosia krowy i drewnianych desek. Na szczycie konstrukcji były zamocowane miedziane rury z roztworem gliceryny i eteru, nadtlenkiem azotu i wodą. Rurki były zanurzone w wodzie, a przepompowywany przez nie roztwór zamrażał wodę.
Glacarium1906A

Wysokie koszta i mgla

Ściany lodowiska były ozdobione widokami Alp Szwajcarskich. Glaciarum początkowo cieszyło się sukcesem. Zachęciło to Gamgeego do otwarcia dwóch kolejnych obiektów. Pierwsze z nich powstało w Rusholmie w Manchesterze oraz przy Charing Cross w Londynie (nosiło nazwę „Pływające Glaciarium” i było znacznie większe niż pozostałe).
7398267670_41ee48e99b_z

Glaciarium Ice Rink, Sydney, May 1940 / photographer Sam Hood

Jednak proces zamrażania okazał się być bardzo drogi, a dość gęsta mgła unosząca się nad taflą odstraszała klientów. Zmusiło to Gamgeego do zamknięcia Glaciarium w Australii. Pozostałe lodowiska również zostały zamknięte w połowie roku 1878.
Glaciarium1921

Dzisiejsze sposoby

Dzisiejsze systemy orurowania sztucznych lodowisk są już znacznie bardziej zaawansowane i potrafią radzić sobie z parowaniem, ale trzeba przyznać, że Gamgee położył solidne podwaliny dla wszystkich późniejszych sposobów mrożenia lodowych tafli na całym świecie.

Dziś, zbudowane one są z segmentów rur polietylenowych ułożonych na wypoziomowanym podłożu i warstwie izolacji parochronnej z folii oraz izolacji termicznej z płyt styropianowych. W rurach krąży glikol mrożący wodę na taflę. Glikol w odpowiednim stężeniu jest chłodzony za pomocą agregatu wody lodowej. Schłodzony do temperatury – 12 stopni jest przetłaczany pompą do wężownicy płyty lodowiska, gdzie z kolei podgrzewa się go do temperatury – 9 stopni, po czym powraca on do parownika schładzacza cieczy.

sam_0082

Informacje o współczesnym sposobie orurowania sztucznych lodowisk odnalazłam na stronach firm zajmujących się systemami klimatyzacyjnymi:

No cóż, to dość skomplikowane…

Ale gdyby ktoś z Was chciał w zimie spełnić swoje marzenie i zbudować za domem naturalne lodowisko, to wszystko jest skrupulatnie opisane na poniższej stronie Iron Sleek!

iron sleek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *