Toe Loop


Toe Loop jeden ze skoków kopanych (obok Flipa i Lutza) to znaczy takich , gdzie w odbiciu wykorzystuje się ząbki płozy.

Uznawany za jeden z najprostszych skoków, których amatorzy uczą się na początku swojej przygody z łyżwiarstwem figurowym.

Wybicie następuje w momencie, gdy zawodnik jedzie tyłem na zewnętrznej krawędzi prawej nogi. Nogę lewą wbija natomiast w lód.

toeloop

zrodlo: corinnemolly.blogspot.com

Najczęstszym błędem jest wykonywanie go przez „trójkę” tzn. kiedy przy wbiciu ząbków lewej płozy w lód nie następuje odbicie do skoku i obrót w powietrzu, tylko obrót ciała wykonuje się  już częściowo na ziemi i dopiero przeskakuje, lądując na prawą nogę. Błąd ten występuje wtedy, gdy przeniesie się cały ciężar na lewą nogę, podczas gdy powinno wyskakiwać się wyraźnie z prawej nogi. Noga „wbijana” tylko pomaga przy wyskoku.

Ciekawostką jest też, że zdarza się, że zawodnicy wyskakują z krawędzi wewnętrznej. Nazywa się to wówczas Toe walley, ale jest traktowane na równi z toeloopem.

Jest to skok najmniej przeze mnie lubiany i staram się go unikać układając program na zawody. Macie jakieś rady co do toe loopa? Jakie są Wasze doświadczenia związane z tym skokiem?

Zobacz też: SalchowRittberger, LutzFlipAxel