Aerial Hoop

Aerial Hoop on Ice czyli łyżwiarstwo figurowe na kole. Zdjęcia i filmy.

5 Lutego 2020

Aerial hoop to dosłownie powietrzna obręcz. Okrągły przyrząd przypominający hula hop zawieszony pod sufitem. Na kole można wykonywać rozmaite akrobacje. A czy udałoby się połączyć jazdę na łyżwach z ćwiczeniami na kole? Czy połączenie łyżwiarstwa figurowego i aerial hoop jest możliwe? A jakże. Nie tylko jest możliwe, ale i okazuje się być bardzo widowiskowe. 

 

Czym jest Aerial Hoop? 


Aerial hoop czyli dosłownie powietrzna obręcz. Jest to okrągły przyrząd przypominający hula hop zawieszony pod sufitem. Można na nim (na kole, nie na suficie) wykonywać przeróżne akrobacje. 
Figury wykonywane na kole można podzielić na takie, które wymagają:
  • rozciągnięcia,
  • siły,
  • balansu.
Figury wykonywane na kole niejednokrotnie wymagają mieszanki wszystkich powyższych cech, a zwłaszcza odwagi, by zawisnąć x metrów nad ziemią (lub taflą lodu), nieraz głową w dół, podczas gdy koło wiruje wokół własnej osi, a dodatkowo wykonuje jeszcze ruchy wahadłowe.
Jest adrenalina, jest zabawa oraz moc mięśni, która przychodzi z czasem wraz z siłą psychiczną tak potrzebną w codziennym życiu.

Aerial hoop jest pokrewne z innymi, dyscyplinami powietrznymi takimi jak aerial silk (akrobacje na szarfach) czy pole dance (ćwiczenia na drążku pionowym/rurze). Będąc zaznajomionym i wprawionym w choć jednej z powyższych dyscyplin sportowych - łatwiej jest się odnaleźć w kolejnej, ponieważ wiele figur jest do siebie bardzo zbliżonych, analogicznych, czasem nie tylko w sposobie wejścia do nich czy ich wyglądzie, ale również w nazewnictwie.

A czy udaje się połączyć jazdę na łyżwach z akrobacjami na kole? Czy połączenie łyżwiarstwa figurowego i aerial hoop jest możliwe? A jakże! 


Daria Rabenda - Aerial Hoop on Ice 


To wspaniałe scalenie artystycznych pasji wcieliła jakiś czas temu w życie we Wrocławiu finalistka programu "Mam talent" - Daria Rabenda. Zobaczcie te niezwykłe filmy. Drugi w łyżwach na kole, pierwszy z użyciem szarf (aerial silk).

A poniżej jeszcze dwa filmy ukazujące niezwykłe połączenie jazdy na łyżwach przy asyście koła zawieszonego nad lodowiskiem.

Bardzo dobrze widać tutaj, w jaki sposób przestrzeń lodowiska i jazda na łyżwach umożliwia nabranie prędkości i odpowiednie wejście w rotację, aby następnie trzymając się dolnego baru koła, móc unieść swoje ciało wysoko w powietrze i wykonać combo niezwykłych figur, szpagatów i widowiskowych dropów.
Ciekawe, że do niektórych akrobacji wykorzystuje się nie tylko obręcz samego koła, ale i linę, na której jest ono zawieszone, a często dodatkowe liny/pasy czy gumy.  


Na razie zawieszenie koła nad taflą lodu pozostaje u mnie w sferze marzeń, jednak wprawiam się powoli w wykonywaniu figur na kole w łyżwach. Oto kilka kadrów z ostatniej sesji mikołajkowej w Pole Empire z Anią Nowacką (Ania i 40 obiektywów).