Łyżwiarstwo figurowe / Stroje

Dresowa kreacja łyżwiarska czyli pokolenie szarej bluzy z kapturem

17 Lutego 2015

Okazuje się, że dres może być subtelny, może być … elegancki!

Od dresiarza do dandysa


Zwykle dres kojarzy nam się ze sportem. Ubiera się go przecież na trening, nosi się podczas ćwiczeń fizycznych, a łyżwiarze figurowi w dresach barwy swojego kraju odbywają rozgrzewki przed zawodami. Dres składa się z długich spodni i bluzy. Często traktowany jest jako strój typowo domowy. Ortalionowy i szeleszczący jest natomiast synonimem obciachu i tandety.

Jednak odkąd szara dresówka pojawiła się na wybiegach, zła sława dresu zaczęła powoli odchodzić w niepamięć. Okazuje się, że dres może być subtelny, może być … elegancki! Szara miękka bawełna trafiła pod igły maszyn do szycia w pracowni pewnej marki…


Pokolenie szarej bluzy z kapturem


Karl Lagerfeld powiedział kiedyś: „Dresy to oznaka kapitulacji. Straciłaś kontrolę nad życiem, więc kupiłaś dresy”. Projektantki: Antonina Samecka i Klara Kowtun z RISK made in Warsaw, tworząc niezwykłe ubrania z bawełny dresowej udowodniły, że jest zupełnie odwrotnie. Można pokusić się o stwierdzenie, że wprowadziły dres na salony i na lodowiska…

Artystki są zdania, że jesteśmy pokoleniem szarej bluzy z kapturem, ponieważ wszyscy w szafie oprócz jeansów, mamy również wygodną bluzę.

Szara bluza z kapturem to niedoceniany klasyk. Wracając do domu, gdy chcemy poczuć się dobrze i swobodnie, wkładamy dres – to swoiste wkroczenie w strefę komfortu.

Nowy dress code


Dresy są dla ludzi, którzy chcą czuć się komfortowo. Nie jest to wyraz braku gustu i tandety. W przypadku ubrań tworzonych przez RISK określenie dresiarz i dresiara nabierają zupełnie innego znaczenia! Kiedy kobieta zakłada małą czarną czuje się sztywno. Podobnie mężczyźni – wkładają garnitur, najczęściej tylko wtedy, gdy już naprawdę muszą.

Twórczynie dresowych kreacji pragnęły, aby w końcu można było poczuć się elegancko, a jednocześnie swobodnie. Postawiły więc na koktajlową małą szarą! Sukienka z delikatnej bawełny również okazała się być niezwykle szykowna. Oprócz tego, spod ich igiełki wychodzą m.in. bluzy, spodnie dresowe, spodnie eleganckie, miękkie kobiece marynarki, ubrania dziecięce. Szyją również na miarę i na specjalne zamówienie. Swego czasu miały okazję zaprojektować dla jednej ze swoich klientek dresową suknię ślubną (!).


Łyżwiarski design?


Basicowe modele RISK funkcjonują przez cały rok. W końcu szarą bluzę zabiera się zarówno zimą na łyżwy (niekoniecznie taką z kapturem, bo za bardzo wirowałby on podczas kręcenia piruetów), jak i latem na rolki.

Zapytałam, czy RISK podjąłby się stworzenia projektu stroju treningowego na łyżwy lub sukienki łyżwiarskiej na zawody. Przyznam, że odpowiedź trochę mnie zaskoczyła:

Z wielką przyjemnością zrobilibyśmy strój na pokaz, ale jeśli chodzi o treningowy – nie jesteśmy pewne, czy dzianiny, z których korzystamy spełniają wymagane warunki do tworzenia ubrań sportowych. Jeśli jednak ktokolwiek chciałby kiedyś taki projekt, chętnie byśmy to sprawdziły!

Przypuszczałam, że będzie na odwrót (to znaczy, że projektantkom łatwiej będzie stworzyć na bazie dresu ubranie na trening, a problemem może okazać się kreacja na zawody). To jednak kolejny dowód na to, że miękka dresowa bawełna okazała się być drogą do luksusowej i wygodnej elegancji, która niedługo może pojawić się na scenie… również tej zamrożonej! 

Poniżej więcej zdjęć z wykonanej niedawno sesji na lodowisku Stadionu Narodowego w Warszawie robione przez Szymona Brzóskę. Trzeba przyznać, że są bardzo klimatyczne, a ubrania prezentowane przez łyżwiarzy sprawiają wrażenie ciepłych i bardzo przyjemnych w dotyku… Czy są takie naprawdę?