Poradniki

Jak przygotować się do amatorskich zawodów łyżwiarskich? cz.1

26 Grudnia 2015

Zawody łyżwiarskie dla amatorów to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności na lodzie i spotkać się z łyżwiarzami z całej Polski. Jest to również niezwykła szansa na spełnienie swojego marzenia o posiadaniu całej tafli lodu tylko dla siebie przez parę pięknych chwil

W ciągu roku w naszym kraju najczęściej takie wydarzenia odbywają się cyklicznie w kilku miastach:
  • w Warszawie (Puchar Walleya – początek stycznia)
  • w Dębicy (zawody organizowane przez Uczniowski Klub Łyżwiarski „Mors” Dębica, zwykle pod koniec lutego)
  • w Łodzi (Puchar Łodzi, Memoriał Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz, (marzec) oraz Zawody Mikołajkowe (w okolicach 6 grudnia) organizowane przez Miejski Klub Łyżwiarski Łódź
  • w Krakowie (Puchar Walleya organizowany przez Towarzystwo Walley oraz Klub Łyżwiarstwa Figurowego Lajkonik, kwiecień)
  • w Opolu (Opolskie Zawody Radości, organizowane przez Uczniowski Klub Łyżwiarstwa Figurowego ‚Piast’ Opole – kwiecień)
Jak się do nich odpowiednio przygotować? Czym kierować się przy wyborze muzyki i stroju? Jakie elementy powinien zawierać Twój program?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w 1. części tego wpisu. Poznasz wiele praktycznych wskazówek i moich doświadczeń związanych z przygotowaniami i udziałem w amatorskich zawodach łyżwiarskich. W części 2., która ukaże się wkrótce opiszę kilka istotnych detali, o których nie możesz zapomnieć na dzień, kilka godzin i na krótką chwilę przed Twoim (być może pierwszym) startem w amatorskich zawodach łyżwiarskich. No to zaczynamy!


1. Wybierz i przytnij muzykę

 

Zwykle to ulubiona piosenka inspiruje mnie do ułożenia programu łyżwiarskiego, dlatego od tego radzę rozpocząć w ogóle myślenie o swojej pierwszej/nowej choreografii. Zdecyduj się na kawałek, który dobrze znasz, który czujesz. Wybierz utwór, którego tekst/melodia Cię porusza, z którym wiążesz przyjemne lub smutne wspomnienia (w zależności od tego jaki charakter programu chcesz pojechać). Pomoże Ci to lepiej oddać Ciebie i Twoją indywidualną ekspresję na tafli. Muzyka, jaką wybierzesz nie może być za szybka (chyba, że jesteś pewien, że będziesz potrafił za nią nadążyć na lodzie). Nie może też być zbyt wolna i pozbawiona charakterystycznych akcentów (no chyba, że chcesz totalnie zanudzić sędziów i nie masz zamiaru jechać do muzyki tylko zależy Ci, aby po prostu ot tak coś sobie leciało w tle). Może to być utwór bez wokalu lub z wokalem. Jedyne, co Cię ogranicza to czas jego trwania. W przypadku programu interpretacyjnego nie może on przekroczyć 1:40, w przypadku grupy brązowej – 1:50, grupy srebrnej – 2:10 i grupy złotej – 2:40. Więcej o poszczególnych konkurencjach dowiesz się z regulaminu, ale o tym w punkcie drugim.

Do przycięcia muzyki możesz użyć programu Audacity przeznaczonego do obróbki dźwięków. Jest bardzo prosty w obsłudze i pozwoli Ci dodać przykładowo efekt wyciszenia przy końcu. Warto też dodać sobie na początku utworu kilka sekund ciszy.

Zawsze kiedy zdecyduję już, do jakiej piosenki chcę jechać, z ciekawości, a przede wszystkim w ramach dodatkowej inspiracji (i motywacji) próbuję wyszukać w internecie, czy jakiś znany łyżwiarz/łyżwiarka lub para już do niej jechała. Jeśli tak, to w jaki sposób ją zinterpretowała i jak zaakcentowała charakterystyczne nutki?

Kiedy już odpowiednio przytniesz ścieżkę – przerzuć utwór na odtwarzacz mp3. Od tej chwili będziesz go puszczać na słuchawkach na lodowisku oraz układać i ćwiczyć do niego swój łyżwiarski program, ale najpierw…


2. Zapoznaj się z przykładowym regulaminem zawodów

 
 

Zanim zaczniesz zastanawiać się co zawrzeć w swoim programie, sięgnij po przykładowy regulamin zawodów. Dowiesz się z niego między innymi, kto może brać udział w amatorskich zawodach łyżwiarskich czyli co tak naprawdę kryje się pod słowem „amator”. Zapoznasz się z zasadami sędziowania i upewnisz się na czym polegają, a przede wszystkim co dokładnie muszą zawierać programy łyżwiarskie w poszczególnych konkurencjach.  Jeśli są to Twoje pierwsze zawody i nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie na lodzie – być może najlepszą konkurencją dla Ciebie będzie program interpretacyjny.

W regulaminie wyczytasz również, jak zgłosić chęć swojego uczestnictwa w zawodach oraz co musi zawierać takie zgłoszenie (patrz: punkt 4.) Znajdziesz w nim też informację ile wynosi opłata startowa i do kiedy należy ją wpłacić. Pamiętaj, że zwykle wymagane jest też zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w zawodach.

Dla przykładu zamieszczam regulamin zbliżających się właśnie amatorskich zawodów łyżwiarskich o Puchar Walleya, które odbędą się już 3 stycznia 2016 w Warszawie:

SPRAWDŹ
 

3. Zacznij układać program

 

Gdy już szczegółowo zapoznałeś się z regulaminem i wiesz w jakiej konkurencji masz zamiar wystartować, zacznij układać swój program. Koniecznie zawrzyj w swojej łyżwiarskiej choreografii figury, które uwielbiasz wykonywać. Zastanów się w jakich elementach czujesz się najpewniej. Co wychodzi Ci najlepiej? Pamiętaj, aby Twój program wykorzystywał całą powierzchnię lodowiska i zawierał oprócz wymaganych skoków i piruetów również sekwencje kroczków, spirale, jaskółki, wypady. W miarę swoich umiejętności, postaraj się go maksymalnie urozmaicić. Program zaczynaj raczej przodem lub bokiem do sędziów, bliżej centralnej części lodowiska. Nie zapomnij przećwiczyć sobie również swojego wjazdu na taflę i ukłonu po zakończonym programie. Interpretuj muzykę nawet jeśli nie jedziesz w programie interpretacyjnym – to zawsze jakieś dodatkowe punkty. Akcentuj charakterystyczne zwroty w muzyce chociażby ruchem rąk, jednym gestem. Postaraj się maksymalnie wczuć w klimat utworu, który wybrałeś. Nie wypełniaj swojego układu zbyt dużą ilością elementów, abyś mógł jechać w miarę spokojnie i precyzyjnie, a nie byle jak i szybko (gorączkowo próbując nadążyć za muzyką – czy usiłując pokazać jak najwięcej elementów).


4. Zgłoś się!


Nic mnie tak nie motywuje do dalszej pracy nad programem, jak wysłane zgłoszenie na zawody łyżwiarskie! Gdy już zapłacę za start – nie ma odwrotu, klamka zapadła – jadę! To dodatkowy zastrzyk energii i zapału do wzmożonych i regularnych treningów. Zgłoszenia na zawody zwykle przyjmowane są w korespondencji mailowej. Aby wyrazić chęć uczestnictwa w wybranych przez Ciebie zawodach wystarczy więc, że wyślesz e-mail pod adres organizatora zawierający Twoje imię, nazwisko, wiek, kategorię (patrz: regulamin) oraz klub, jaki reprezentujesz. Jeśli nie należysz do żadnego łyżwiarskiego klubu wpisz po prostu: zawodnik niezrzeszony i… wyślij wiadomość!


5. Skompletuj odpowiedni strój 

 

Twój strój musi współgrać z charakterem muzyki i tym, co chcesz przekazać publiczności. W programie interpretacyjnym masz szerokie pole manewru. Zwykle dozwolone jest w nim również wykorzystanie rekwizytów. Do sukienki na pewno przydadzą Ci się grubsze cieliste rajstopy nakładane na buta łyżwiarskiego i zapinane pod spodem na haftki. Być może niezbędne okażą się też butkawry. Pamiętajmy, że w przypadku kobiet, fryzura (np. błyszczące ozdoby do włosów) i charakterystyczny dość mocny makijaż (czerwone usta) – to również elementy stroju, które przepięknie prezentują się podczas jazdy ;-).

W dokonaniu wyboru odpowiedniego kostiumu na pewno pomoże Ci dodatkowo artykuł autorstwa stylistki mody – Lucyny Sobieszek:
 

Jak dobrać strój na zawody?

Stroje przygotowywane na występy często błyszczą i mają intensywne kolory. Ale oprócz tego ważny jest też wiek zawodnika, charakter muzyki, do której ułożony jest program i konkurencja, w której zawodnik występuje…

[ cały artykuł możesz przeczytać TUTAJ]


6. Nagraj się 

 


…lub poproś, aby ktoś nagrał, jak jedziesz cały swój program lub poszczególne jego elementy. Przed udziałem w zawodach musisz koniecznie sam, krytycznym okiem spojrzeć, jak prezentuje się Twoja choreografia. Dzięki temu będziesz wiedział, co jeszcze poprawić. Czy ciągle patrzysz w lód? Czy się choć trochę uśmiechasz? Czy ładnie układasz dłonie podczas spirali/jaskółek etc.? To wszystko ma znaczenie… Jeśli masz możliwość, przejedź jeszcze swój program w kompletnym stroju, żeby sprawdzić, jak się w nim czujesz, czy wszystko gra, nic się nie pruje, nic nie wystaje i nic się nie odpina podczas podnoszenia nogi czy wykonywania piruetów :-). Oszczędzisz sobie w ten sposób stresu na zawodach.


7. Przygotuj i wyślij organizatorom zawartość Twojego programu

 


Minimum na tydzień przed zawodami (termin ten jednak zależy od ustaleń organizatora (patrz: regulamin)) należy przesłać do klubu/towarzystwa organizującego amatorskie zawody łyżwiarskie dokument z zawartością swojego programu. Musi on zawierać elementy skokowe, piruety, sekwencje kroków czy też sekwencje choreograficzne jakie zaplanowałeś w swoim programie w kolejności, w jakiej zamierzasz je wykonać.

Wyjaśnienia najważniejszych skrótów:

A – Axel

Lz – Lutz

F – Flip

Lo- Rittberger (Loop jump)

S- Salchow

T – Toeloop

StSq – Sekwencja kroków (step sequence)

ChSq – Sekwencja choreograficzna (choreographic sequence)

Ssp – Piruet siadany (sit spin)

Usp – Piruet stany (upright spin)

Lsp- Piruet odchylany (layback spin)

CoSp – Kombinacja piruetów (combination spin) (np. piruet waga – piruet siadany – piruet stany )

Csp – Piruet waga (camel spin)

Więcej figur i ich skrótów oraz punktację za poszczególne skoki itd. według systemu sędziowania ISU znajdziesz >.


8. Nagraj i podpisz płytę CD

 
 

Gdy już pojawią się listy startowe wraz z podziałem na grupy wiekowe (czasem, gdy uczestników w danej konkurencji jest niewielu organizatorzy mogą połączyć ze sobą grupy wiekowe), nagraj swoją muzykę na płytę CD (użyj opcji „nagraj audio CD”). Aby uniknąć niepotrzebnych pomyłek, podpisz nagraną płytę (nie tylko pudełko) markerem przeznaczonym do płyt CD (zwykły marker łatwo zetrzeć) swoim imieniem, nazwiskiem, nazwą konkurencji i grupą wiekową, do której przypiszą Cię organizatorzy np. „Anna Kowalska, program interpretacyjny, solistki klasa B”. Jeśli masz możliwość sprawdź, czy odtwarza się ona nie tylko na komputerze, ale też na jakimś innym czytniku płyt CD. Przezornie ZAWSZE weź również swój utwór na pendrivie.

Uwaga! Czasem organizator prosi o przesłanie pliku muzycznego w formacie mp3 jako załącznik na podany adres mailowy.

9. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

 

Pamiętaj, że jedziesz na zawody, aby się sprawdzić, ale przede wszystkim świetnie się bawić! Niech stres i myśl o konkurencji odejdzie na dalszy plan, bo… robisz to, co naprawdę kochasz! Prawdopodobnie, jeśli już odważysz się na start w Twoich pierwszych amatorskich zawodach łyżwiarskich, to nie będziesz chciał już przestać regularnie na nie jeździć:-). To niesamowita przygoda, możliwość spełniania swoich marzeń i szansa na poznanie wspaniałych ludzi. 

W części 2., która ukaże się wkrótce opiszę kilka istotnych detali, o których nie możesz zapomnieć na dzień, kilka godzin i na krótką chwilę przed Twoim (być może pierwszym) startem w amatorskich zawodach łyżwiarskich. 

update: 14-08-2019