Rolki figurowe

Jazda na rolkach figurowych w Polsce zyskuje na popularności

14 Maja 2019

Do tej pory mówiło się, że inline figure skating to wspaniała alternatywa dla łyżwiarzy figurowych. Gdy jak co roku za wcześnie, bezczelnie i niesprawiedliwie zamykają nam lodowiska – trzeba sobie jakoś radzić.


Snow White i Pic Skate stały się wspaniałą, ale i dość kosztowną szansą na przeniesienie wszystkich naszych kroków, skoków i piruetów na beton. Byle gładki.

Ostatnimi czasy jednak jazdą na rolkach figurowych zaczęły ekscytować się nie tylko osoby, które wcześniej zakochały się w łyżwiarstwie figurowym. Na buty łyżwiarskie z kółeczkami i toe stopem decydują się także ludzie zaczynający „od zera” lub wcześniej jeżdżący wyłącznie na „normalnych” rolkach.


Kółka bardziej przystępne niż płozy?

Jazda na rolkach wydaje się być bardziej dostępna dla ludu. Nie trzeba stać w kolejce i kupować biletów na zatłoczone ślizgawki o wyznaczonych godzinach czy marznąć na tafli. To jak z bieganiem. Zakładasz buty i biegasz kiedy chcesz i… no nie do końca gdzie chcesz. Do rolkowania figurowego najlepsze są gładkie powierzchnie bez łączeń, dziur, nierówności. Idealne są szkolne sale gimnastyczne.


Propagatorzy figurowej jazdy na rolkach

14 czerwca 2017 roku na stronie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich pojawiła się informacja o powołaniu komisji ds. jazdy figurowej. Powstanie komisji jest efektem nawiązanych już kilka miesięcy temu kontaktów oraz rosnącej popularności tej odmiany jazdy na rolkach i wrotkach w Polsce. Skład komisji:

Alina Demidowska-Świniarska  – Przewodnicząca – koordynacja prac komisji, promocja

Paulina Turkowska – Członek komisji – wytyczne sportowe, szkolenia, sędziowanie

Monika Jędrzejewska – Członek komisji – specjalista ds. rolkarstwa figurowego

Agnieszka Cybulska – Członek komisji – specjalista ds. wrotkarstwa figurowego

Krzysztof Milewski – Sekretarz

Agnieszka Cybulska prowadzi zajęcia z jazdy figurowej na rolkach w warszawskiej sekcji AZS. Treningi na łyżwach i rolkach uzupełnione są treningami imitacyjnymi na sali gimnastycznej. 

Paulina Turkowska wraz Janem Mościckim założyli Międzyszkolny Klub Sportowy Rewia Warszawa. Zrzesza on sympatyków rolkarstwa i wrotkarstwa figurowego oraz łyżwiarstwa figurowego. Zakupić i zasięgnąć rady dotyczącej sprzętu można również u tej pary w warszawskim sklepie Spin. 
A rolki z płozą Pic Skate dostaniecie u Przemysława Domańskiego w sklepie Edge.


Spin on Rolls

Monika Jędrzejewska prowadzi w Rumi szkółkę jazdy na rolkach Spin on Rolls, w której istnieje sekcja jazdy figurowej. Monika zdobyła 1 miejsce w zawodach I Trofeo Nacional / V Open Internacional de PAL w Hiszpańskim Las Rozas i  2 miejsce w międzynarodowych zawodach Inaugural Cork Open Inline Figure Skating Competition w Irlandii. Monika była jedyną reprezentantką Polski. W zawodach brały udział również kluby z Francji, Hiszpanii, Włoch oraz Irlandii. 

Jej 17-letnia podopieczna Julia Nosarzewska już za kilka dni weźmie udział w zawodach World Open & European Championship Inline Artistic 2017  w Dijon we Francji. Julia nigdy nie jeździła na łyżwach, w szkole Spin on Rolls stawiała pierwsze rolkarskie kroczki figurowe. Startuje w kategorii 4th divisions w kategorii Adult. Trzymamy kciuki!
W mediach społecznościowych i na kanałach Youtube z dnia na dzień robi się coraz głośniej o tej ciekawej dyscyplinie. A to za sprawą prawdziwych miłośników rolek figurowych i instruktorów jazdy. 

W czerwcu 2016 roku Ola Fryzowicz ze Szczecina i Klaudia Jakubowicz z Konina założyły na Facebooku grupę pod nazwą ROLKARZE FIGUROWI. Obecnie społeczność liczy 605 członków. Pojawiają się tam filmy, inspiracje, pytania o sprzęt i wykonanie wielu elementów.
 
Na Youtubie rekordy oglądalności bije kanał Oli Szejnogi, która pięknie i rzetelnie popularyzuje jazdę figurową na rolkach. 
 


Filmiki z rozmaitymi elementami jazdy figurowej na rolkach cieszą oko na kanale Marty Pietkiewicz z Warszawy. Marta odpowiada na wiele pytań w komentarzach i zawsze służy pomocą również na grupie Rolkarze Figurowi na fb. 
   


Instruktaż wykonywania wielu figur znajdziecie też na kanale Walley Polska. Cyklicznie pojawiają się na nim tutoriale zawierające przydatne ćwiczenia i wskazówki od profesjonalnych instruktorów dotyczące jazdy na rolkach.
 


No i korzystając z okazji zapraszam też na swój kanał. Od czasu do czasu wrzucam coś ze swoich treningów.
 
 
W temacie jazdy figurowej na rolkach w Polsce coś się powoli rusza i liczę, że będzie dziać się jeszcze więcej. Zwołanie komisji ds. jazdy figurowej daje nadzieję na pojawienie się pierwszych w Polsce zawodów rolkarstwa figurowego. Już teraz Rewia Warszawa organizuje weekendowe warsztaty na torze Stegny ucząc dzieci i dorosłych rozmaitych figur, kroków i ewolucji na rolkach figurowych. Zainteresowanie tą dyscypliną wzrasta każdego dnia. Co z miejscem do jazdy? Parkingi, place, garaże podziemne i wciąż dość trudno dostępne na wynajem szkolne sale gimnastyczne. W każdym mieście znajdzie się kilka boisk czy innych miejsc przyjaznych dla kółek rolek figurowych. Wszystko fajnie, ale dla mnie rolki wciąż są tylko marną namiastką łyżwiarstwa. Brak tego pędu, lekkości, dynamiki. Beton jednak daje się we znaki. A jak jest u Was?

Poniżej możecie popodziwiać zdjęcia na rolkach figurowych. Niektóre z nich brały udział w konkursie organizowanym niedawno na fanpage’u Na tafli. Zwycięzcy już w tym tygodniu powinni otrzymać pocztą wygrane koszulki.