Łyżwiarstwo figurowe / Ciekawostki

Kto stworzył rolbę?

1 Lutego 2019

Handlarz blokami lodu, czyli wspomnienie o wynalazcy rolby Franku Zambonim.

Najpierw handlował z bratem blokami lodu i sprzedawał lodówki. Później stworzył Paramount Iceland - jedno z największych lodowisk  mieszczących ok. 800 łyżwiarzy! Możecie sobie wyobrazić jak trudno było mu czyścić gigantyczną taflę o powierzchni  1858 m2  z pomocą skrobaka toczonego za ciągnikiem. Trzeba było jeszcze kilku ludzi do zgarnięcia zeskrobanego śniegu i polania całej tafli wodą... Mozolny proces czyszczenia lodu trwał ponad godzinę.

Potrzeba matką wynalazku...

Frank Zamboni, bo o nim rzecz, w końcu nie wytrzymał i w 1942 roku rozpoczął eksperymenty z maszynami. 7 lat później stworzył pojazd "model A", który prowadził jeden człowiek. Polerujący samochodzik dość szybko poruszał się po lodowej tafli, ściągał z niej warstwę śniegu jednocześnie polewając ją wodą. Nie był on używany nigdzie indziej poza Paramount Iceland! W 1953 roku Zamboni postarał się o patent na swój wynalazek.

Pierwszą rolbą szybko zainteresowała się Sonja Henie. Mistrzyni olimpijska ochoczo zamówiła sobie u Zamboniego dwie takie maszyny i zabierała je ze sobą w tournee po światowych lodowiskach. Z czasem pojazdy wynalezione przez Pana Franka były powszechnie używane w czasie różnego rodzaju igrzysk hokeja i jazdy figurowej. F.Z. założył więc przedsiębiorstwo Frank J.Zamboni & Co i markował pojazdy swoim nazwiskiem.

 

Myślę, że tego wynalazcę powinni cenić nie tylko łyżwiarze i hokeiści, ale również piłkarze. Oprócz rolby Zamboni zbudował bowiem maszynę do usuwania wody deszczowej i białych linii z boisk pokrytych sztuczną trawą.

16 stycznia 2013 roku z okazji 112. rocznicy urodzin Francka Zamboniego Google stworzyło grę, w której można wcielić się w rolę kierowcy rolby. 

There are three things in life that people like to stare at: a flowing stream, a crackling fire and a Zamboni clearing the ice. - Charlie Brown