To i owo

Lodowiska Nowego Jorku

5 Września 2019

Nowy Jork… nazywany przez niektórych stolicą świata, „Wielkim Jabłkiem” albo po prostu miastem, które nigdy nie śpi. Kręci się w nim średnio 250 filmów fabularnych na rok, Sinatra i Alicia Keys wciąż o nim śpiewają, a zwykli ludzie często marzą o tym, aby znaleźć się w tym wielkim mieście choćby na parę pięknych chwil.

Do wpisu o nowojorskich lodowiskach zainspirował mnie pewien popularny blog autorstwa Polski, która poślubiła Amerykanina i dobrze wie „jak ugryźć to Wielkie Jabłko”. Od 7 lat opisuje jego zakamarki i zna Nowy Jork od podszewki. Oprócz wskazówek dla oszczędnych turystów opisuje również miejsca warte odwiedzenia.

Czy miłośnicy łyżwiarstwa mieliby co robić w Nowym Jorku? Przed Wami 5 pięknych nowojorskich lodowisk.


Lodowisko w Central Parku 

 
foto: Maciek Lulko @ flickr

Lodowisko Wollman Rink to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Central Parku. Od roku jego otwarcia czyli 1949 wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Należy do amerykańskiego przedsiębiorcy, polityka i miliardera Donalda Trumpa. Przyjmuje łyżwiarzy z całego świata codziennie od końca października aż do początku kwietnia.

To lodowisko odegrało swoją rolę w kilku znanych ekranizacjach m.in. w kultowym filmie „Kevin sam w domu”.

Jeżdżąc na tafli tego lodowiska można podziwiać wieżowce, kręcić piruety pod gołym niebem, a w okresie świątecznym zachwycić się przepięknymi dekoracjami hotelu Plaza położonym w pobliżu. Letnie noce przyciągają tu zakochanych na romantyczne randki. Gwiazdy cudownie odbijają się wówczas od tafli jeziora.

Godziny otwarcia i plan eventów odbywających się na tym lodowisku można sprawdzić tutaj.

 

Lodowisko w Rockefeller Center 

 
foto: Peter & Michelle S @ flickr

Lodowisko przy kompleksie 19 budynków zbudowanych przez amerykańską rodzinę przedsiębiorców i filantropów. Rockefeller Center znajduje się w samym centrum Manhattanu (Midtown). Zajmuje powierzchnię aż 89 tysięcy metrów kwadratowych! Lodowisko założone w Boże Narodzenie 1936 roku jest najpopularniejsze, a przez to oczywiście najdroższe i zawsze zatłoczone do granic możliwości. 40$ za godzinę? Ups… Chyba nie warto. Można przyjść, zobaczyć wielką choinkę i podświetlaną fontannę ze złotą rzeźbą, porobić kilka zdjęć i ruszyć w dalszą podróż.


Lodowisko w Winter Village – Bryant Park

 
foto: http://www.timeout.com/newyork/shopping/holiday-gift-guide

Autorka bloga Little Town Shoes pisze, że „lodowisko to jest położone w okolicy Grand Central, na tyłach przepięknej nowojorskiej biblioteki. W okolicy jest knajpka, gdzie można coś zjeść i wypić gorącą herbatę. Wstęp: darmowy! Wynajęcie łyżew:  15-19 $ (po 5 stycznia taniej).


Lodowisko przy Standard Hotel

 
foto: http://www.travelandleisure.com/slideshows/hotel-ice-skating-rinks


Bardzo małe i niepozorne, ale stworzone w jednej z najmodniejszych lokalizacji Nowego Yorku. Lodowisko znajduje się przy Washington Street, zaraz przy hotelu Standard. Dla nieco nieśmiałych łyżwiarzy serwuje się tam zarówno gorącą czekoladę lekko zaprawioną whiskaczem, burbonem albo czystą wódką. Co kto woli. Tafla czynna do późnych godzin nocnych, kiedy to przywodzi na myśl bardziej imprezę niż ślizgawkę. Wynajęcie pary łyżew i bilet wstępu w cenie 15 dolców. Więcej info>>

 

Lodowisko Like Side

 
http://www.architecturaldigest.com/gallery/architectural-ice-rinks-slideshow


Na koniec perełka architektoniczna czyli obiekt wielokrotnie wyróżniany w internetowych rankingach najpiękniejszych lub najlepiej zaprojektowanych lodowisk na całym świecie!

 

Nowoczesne lodowisko LeFrak Center at Lakeside zostało ukończone pod koniec 2013 roku. Zastąpiło stare lodowisko Kate Wollman funkcjonujące tam od 1960 roku.

Baldachim nad taflami ma barwę nieba w księżycową noc. Ten niesamowity sufit ma wyryte srebrzyste linie przypominające ślady płóz na lodowej tafli. Latem możliwa jest w tym obiekcie jazda na rolkach. To co? Trzeba by już zacząć starać się o wizę...


Tymczasem zostawiam Was z Frankiem :