Poradniki

Czy można zabrać łyżwy do samolotu?

4 Lutego 2020

Gdy planujemy podróż samolotem zawsze pojawia się pytanie o wymiary i wagę bagażu, jaki można wziąć ze sobą na pokład i do luku bagażowego, a także o przedmioty, które można ze sobą zabrać. Temat pojawiał się już na forach, ale wciąż powraca, warto więc zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu. Czy można wziąć łyżwy do samolotu?

 


Łyżwy w samolocie? 


Planujesz podróż turystyczną, podczas której marzysz, aby pojeździć na łyżwach na pięknym lodowisku lub zamarzniętym jeziorze? A może wybierasz się samolotem na zawody poza granice Twojego kraju? Jeśli tak – od razu pojawia się pytanie: czy można wziąć łyżwy do samolotu? Tak, można. A czy można spakować łyżwy do bagażu podręcznego? Tutaj już odpowiedź brzmi: nie.

Pakując bagaż podręczny trzeba pamiętać, że na pokład samolotu nie wniesiemy niczego, co mogłoby być użyte jako broń i mogłoby zranić inne osoby.

Łyżwy są zaliczane na listach przedmiotów do kategorii „broń spiczasta i z ostrzem”, ale także do bardziej pasującej kategorii „sprzęt sportowy”. Aby bez problemu przewieźć łyżwy w samolocie - trzeba zabezpieczyć płozy - założyć na nie ochraniacze i spakować je do bagażu rejestrowanego, który ląduje w luku bagażowym samolotu. Najlepiej spakować swoje łyżwy do sztywnej walizki, można dodatkowo owinąć je ubraniami czy też np. folią bąbelkową.
 

A może oddzielny bagaż sportowy?


Możesz wykupić bagaż sportowy, który nadaje się oddzielnie, wtedy możesz spakować swoje łyżwy również w miękką torbę łyżwiarską. O zasadach wykupowania i nadawania bagażu sportowego musisz jednak poczytać na stronie linii lotniczych, którymi planujesz podróżować.
 

Jeśli Twoje buty łyżwiarskie i płozy są kosztowne - ubezpiecz je dodatkowo przed wylotem


Jeśli Twoje łyżwy są drogie i boisz się, że bagaż zostanie zagubiony lub uszkodzony możesz dodatkowo ubezpieczyć zawartość bagażu. Ubezpieczenie bagażu rejestrowanego możesz też wykupić bezpośrednio podczas nadawania go na lotnisku. Cena takiego ubezpieczenia uzależniona jest od linii lotniczej i wagi bagażu. Podczas ubezpieczenia wpisuje się też deklarowaną wartość Twojego bagażu. Możesz również ubezpieczyć swoje łyżwy wcześniej tak, aby były bezpieczne, nie tylko podczas tej podróży samolotem.

Od razu po odebraniu swojej walizki na lotnisku najlepiej sprawdź czy wszystko z nimi w porządku. Jeżeli Twoje łyżwy zostały w jakiś sposób uszkodzone – udaj się do punktu na lotnisku, w którym zostanie spisany odpowiedni protokół. Na jego podstawie będzie można ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczej. Do tego niezbędna będzie Twoja karta pokładowa.

Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości – zapytaj dla pewności bezpośrednio linii lotniczej, którą będziesz podróżować jakie mają zasady dotyczące przewożenia łyżew w samolocie.