Manifestacja Wrocław na lodzie

17 Listopada 2019

17 listopada 2019 roku o godzinie 13:00 na placu Wolności 1 przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbyła się manifestacja w ramach oddolnej inicjatywy mieszkańców Wrocławia. Walczą oni o warunki do uprawiania łyżwiarstwa w tym mieście. Wrocław, czwarte największe miasto w Polsce, nie posiada ani jednego całorocznego lodowiska. Pozostaje więc daleko w tyle za innymi, mniejszymi miastami, w których z powodzeniem funkcjonują lodowiska odpowiednio przystosowane do uprawiania wszystkich sportów łyżwiarskich. Władze miasta od wielu lat negują potrzeby mieszkańców, którzy chcą uprawiać łyżwiarstwo i rozwijać tę dyscyplinę, blokują też dostęp do lodowisk stosując zaporowe ceny wynajmu tafli dla klubów.Dlaczego tak duże miasto jak Wrocław jest pozbawione lodowiska z prawdziwego zdarzenia, skoro nawet 10 razy mniejsze miasta mogą się nim poszczycić? Czy to uczciwe wobec mieszkańców? Gdzie tak naprawdę leży problem? Wrocław nie posiada jak dotąd lodowiska, którego celem jest przede wszystkim pełnienie funkcji społecznych oraz stworzenie mieszkańcom bezpiecznych i godnych warunków do uprawiania sportów łyżwiarskich, szansy na rozwój oraz normalne treningi dla klubów, a także możliwości oglądania meczy hokeja na lodzie, zawodów czy pokazów łyżwiarskich. 

Obecnie we Wrocławiu sezon łyżwiarski trwa za krótko, a stawki udostępniania lodowiska zarówno łyżwiarskim klubom z Wrocławia, jak i osobom chcącym pojeździć na łyżwach rekreacyjnie są wygórowane. Powoduje to, że wrocławianie zmuszeni są wyjeżdżać do Świdnicy, Oleśnicy, Opola, aby uprawiać łyżwiarstwo. Panują tam lepsze warunki, a i ceny są niższe. 

Zainteresowanie łyżwiarstwem we Wrocławiu jest coraz większe, a lodowiska są coraz bardziej zatłoczone. Mimo tego, władze miasta w ogóle nie przewidują stworzenia obiektu przystosowanego do standardów tak dużej metropolii, ani oddania do użytku łyżwiarzom dużego lodowiska z trybunami w Hali Orbita (obecnie jest na nim rozłożony parkiet i odbywają się tam mecze siatkówki, koszykówki, koncerty i inne eventy). Sezonowe lodowiska stawiane przy Stadionie czy Pergoli niestety nie rozwiązują problemu. Wrocławianie chcą lodowiska z prawdziwego zdarzenia na dłużej. 
Manifestacja miała na celu zjednoczenie środowiska łyżwiarskiego wokół idei potrzeby całorocznego lodowiska we Wrocławiu. Wydarzenie z udziałem miłośników sportów łyżwiarskich i łyżwiarzy, którzy wyszli na ulice w łyżwach i strojach sportowych miało miejsce w niedzielę 17 listopada o godzinie 13:00 na placu przy Narodowym Forum Muzyki.