To i owo

Wspomnienie z Norwegii

24 Lipca 2019

Między 13 a 17 stycznia 2016 stacjonowałam z grupą znajomych w najstarszym norweskim miasteczku Tønsberg. Przez ten niedługi czas miałam okazję zwiedzić kilka przepięknych miejsc, trafić do Oslo akurat na obchody 25 lecia panowania króla Haralda V, obejrzeć pokazy łyżwiarskie, przemarznąć do szpiku kości i… zakochać się w Skandynawii na dobre


Tønsberg

na wzgórzu poza tym miasteczkiem istniał kiedyś zamek, jednak został on zdobyty i spalony przez Szwedów w 1503 roku. Dziś są tam tylko fundamenty murów Castrum Tunsbergis. Podczas naszego pobytu leżało tam naprawdę sporo śniegu.
Z Tønsberg pochodzi Magnus Carlsen – mistrz świata w szachach. Miasteczko to pojawiło się też m.in. na początku filmu „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”.


Verdens Ende

…czyli najbardziej wysunięty na południe punkt widokowy w mieście Tjøme. Piękna panorama z wieloma wynurzającymi się z morza wyspami. Charakterystyczna kamienna chatka z „koszykiem” to wzniesiona w 1932 roku latarnia morska.
 


Widok na miasto Drammen ze wzgórza Bragernesåsen. Wjazd samochodem do góry jest możliwy słynnym tunelem drogowym zwanym Drammen Spiralen. Sięga on 200 metrów n.p.m.
Na wzgórzu znajduje się restauracja Åspaviljongen (akurat była w remoncie i nie mogliśmy się w niej ogrzać) oraz wymierzona w port armata, która strzela co roku na wiwat w związku z norweskim świętem państwowym (przypada ono 17 maja).


Sandefjord

w tym miasteczku urzekły mnie portowe widoki, a siarczysty mrozik wcale nie przeszkadzał mi w ich podziwianiu znajduje się tu bardzo charakterystyczny pomnik wielorybników.
W tym mieście urodził się norweski prozaik Dag Solstad początkowo tworzący w poetyce absurdu pozostając pod dużym wpływem Franza Kafki. Być może dlatego bliżej centrum miasta można trafić na ciekawą kawiarenkę o nazwie „Kafka”? Z Sandefjord pochodzi także norweska królowa zbrodni czyli Karin Fossum autorka powieści kryminalnych tj. „Oko Ewy”, „Nie oglądaj się” czy „Za podszeptem diabła”.

 

 


Oslo

Stolicę odwiedziliśmy w niedzielę czyli ostatniego dnia naszego pobytu w Norwegii. Akurat odbywały się tam obchodzy 25 lecia panowania króla Haralda.
Z tej okazji miały tam miejsce różne ciekawe uroczystości. Zorganizowano m.in mini skoki narciarskie, możliwość nauki jazdy na nartach dla dzieci, koncerty, konkursy. Rozstawione również były stragany z jedzeniem i lokalnymi specjałami, a na małym lodowisku blisko centrum odbywały się cudne pokazy łyżwiarskie.

Koledze udało się wcielić w rolę paparazzi i uwiecznić króla na zdjęciu, kiedy wychodził z ratusza. W śnieg powtykano pełno norweskich flag. Kilka z nich przywieźliśmy ze sobą do Polski.


Park Vigelanda

Słynny park w Oslo będący dziełem norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda i jego zdolnych pracowników. Można tam zobaczyć aż 212 ciekawych rzeźb przedstawiających 600 nagich postaci w różnym wieku i w wyszukanych pozach.
 Najbardziej charakterystyczny jest Sinnataggen czyli rozzłoszczony chłopiec. Jego podobiznę można znaleźć również na pocztówkach, magnesach na lodówkę i innych pamiątkach z Oslo. Chwycenie go za rękę podobno przynosi szczęście.
 
 


Wypad zaliczam do jak najbardziej udanych, a Norwegię do jednego z najpiękniejszych  (i najdroższych) krajów, jakie miałam okazję zobaczyć.