Łyżwiarstwo figurowe / Ciekawostki

6 najlepszych programów łyżwiarskich w kapeluszach

14 Marca 2016

Jak kapelusze wykorzystują łyżwiarze figurowi podczas swoich programów? Jak utrzymują kapelusze na swoich głowach, gdy wirują podczas piruetów z zawrotną prędkością? Przygotowałam ranking sześciu najlepszych według mnie programów łyżwiarskich z wykorzystaniem kapelusza.

Kapelusz. Symbolizuje sferę duchową człowieka. Reprezentuje nowe pomysły, poglądy, możliwości intelektualne.
Pojawienie się tego nakrycia głowy w snach interpretuje się jako próbę ukrycia prawdziwych myśli i uczuć. Damski kapelusz wyraża tęsknotę za beztroską, a także tłumione fantazje.

Zdejmujemy go z głowy, gdy się komuś kłaniamy, a wyrażenie „kapelusz z głowy” (lub „czapki z głów”) wypowiada się w dowód uznania, jako wyznanie podziwu i szacunku dla danej osoby i jej osiągnięć.
Kapelusz to przymiot wielu legendarnych i znanych postaci. Melonik to wizytówka Charlie Chaplina, kowbojski kapelusz kojarzony jest zazwyczaj z Indianą Jonesem, biały kapelusz z czarnym paskiem z Michaelem Jacksonem i Alem Capone, a cylinder to znak rozpoznawczy Abrahama Lincolna.
A jak kapelusze wykorzystują łyżwiarze figurowi podczas swoich programów? Jak utrzymują kapelusze na swoich głowach, gdy wirują podczas piruetów z zawrotną prędkością? 
Przygotowałam ranking sześciu najlepszych według mnie programów łyżwiarskich z wykorzystaniem kapelusza. Jestem ciekawa czy znacie jeszcze jakieś show łyżwiarskie z wykorzystaniem tego rekwizytu.


1. Kurt Browning i "Deszczowa piosenka"

Na pierwszym miejscu absolutnie bezkonkurencyjny i legendarny już program kanadyjskiego łyżwiarza Kurta Browninga. Niewiele osób wie, że jest on również autorem choreografii wielu programów łyżwiarskich m.in Javiera Fernandeza, Briana Jouberta, Tary Lipiński, Patricka Chana, Caroliny Kostner czy Yuzuru Hanyu.
Deszczowa piosenka, amerykański musical z 1952 roku inspiruje do dziś wielu artystów estradowych, a także łyżwiarzy amatorów (program Karoliny Grabowskiej z 12 marca prezentowany podczas Pucharu Łodzi 2016 możecie zobaczyć TUTAJ.)A TUTAJ bardziej współczesna wersja, równie urocza.


2. Javier Fernandez i „Touch of Evil”

Miejsce drugie to program wykonany do ścieżki dźwiękowej z amerykańskiego serialu kryminalnego z 1958 roku – „Dotyk zła”.
Szybkie, rytmiczne kroczki, twizzle i potrójne skoki, a kapelusz wciąż trzyma się na głowie Fernandeza! Zobacz na Youtube >> 
 
 


3. Gracie Gold i „All that jazz”

Niezwykle zmysłowy, czysty przejazd Gracie Gold do piosenki „All that Jazz” z musicalu Chicago.

Łyżwiarka zakłada kapelusz wysadzany błyszczącymi kamieniami dopiero w 1:55 i wiruje z nim po tafli aż do końcowych owacji publiczności. Gracie perfekcyjnie akcentuje na lodzie wszystkie „smaczki” tej piosenki.


4. Tessa Virtue i Scott Moir – Top Hats & Tails

Elegancki, zabawny i jak zwykle genialny program Tessy i Scotta z cylindrami.


5. Yu-Na Kim i „All of me” Michaela Buble

Queen Yuna  w męskiej roli z kapeluszem naciągniętym na oczy, w luźno zawiązanym krawacie.

W 2:45 genialnie odchyla się w tył w inabauerze, a potem kładzie sobie kapelusz na klatce piersiowej. Nie zabrakło też piruetu siadanego z rękoma w tyle -oczywiście z kapeluszem w dłoniach. 
 


6. Elladj Baldé jako Michael Jackson 

A na deser Elladj Balde mistrz salta w tył i jego show do hitów Michaela Jacksona. Niestety w tym programie z kapeluszem rozstaje się bardzo szybko.